piesze

Szlak Krajobrazy Młodoglacjalne (82 km)

Jak wskazuje nazwa, szlak ten przebiega przez tereny, które ukształtował cofający się lądolód skandynawski, co wpłynęło na urozmaicone ukształtowanie powierzchni tego obszaru. Malownicza trasa w całości prowadzi przez teren powiatu bytowskiego. Na tym szlaku można spotkać liczne wzniesienia, doliny, rzeki, długie i głębokie jeziora, duże głazy narzutowe, a bogactwa krajobrazu dopełnia jeszcze znaczna ilość spotykanej tu ciekawej fauny i flory tego regionu.

Wędrówka rozpoczyna się od dworca kolejowego w Miastku, skąd przechodzimy przez miasto, a następnie przecinamy strumyk i kierujemy się w stronę Trzcinna. Po prawej stronic zauważymy zabudowania gospodarcze Otok (4 km). Wędrujemy dalej aż do drogi, przy której skręcamy w lewo. Przed zabudowaniami gospodarczymi pod lasem skręcamy w prawo i leśną drogą dochodzimy do Łubkowa (8 km).

Dalej szlak prowadzi wzdłuż południowo-wschodnich brzegów rynnowego Jeziora Skąpego (9 km) i dochodzi do północnego krańca jeziora (12,5 km). Droga asfaltowa wiedzie następnie do wsi Trzcinno i przy niedużym jeziorze Obierowo skręca w prawo do jeziora Kwiśno (15,5 km) i wsi o tej samej nazwie. Przez wieś, następnie przez las docieramy do szosy, gdzie skręcamy w prawo do mostu na Wieprzy (17 km) i dalej przez wieś Żabno (20,5 km) do Ponikły (22 km).

Idąc w kierunku północno-wschodnim przechodzimy przez potok Ślizień i docieramy do wsi Wiatrołom (24,4 km). Przechodzimy przez osadę Potocznik i osiągamy leśniczówkę Laski (28 km). Kierując się na północny wschód przekraczamy następnie mostek na potoku i leśną drogą dochodzimy do mostu na Pokrzywnej (31,5 km). Na tym odcinku teren staje się bardziej płaski i mniej urozmaicony. Szlak dalej przechodzi przez, wieś Barnowiec, obok dawnego pałacu ze starodrzewiem i wiedzie do Kołczygłów (40,5 km), gdzie wkraczamy na teren chronionego krajobrazu. Podążamy do Barnowa (42 km), skąd dochodzimy do rzeki Słupi (44,5 km), wzdłuż której prowadzi szlak, a następnie przechodzimy na drugą stronę rzeki (46,5 km).

Droga dalej wiedzie przez las do szosy Klosnowo-Niepoględzie (52 km), a potem do południowej rynny jez. Głębokiego (56,5 km). Idąc wzdłuż Osieckich Łąk skręcamy w lewo do szosy (60 km) i dalej w kierunku Gostkowa, do Jeziora Skotawskiego Dużego (66,5 km). Okrążamy jezioro od strony południowej i piaszczystą drogą docieramy do Łupawska (71 km). Ostatni odcinek trasy prowadzi od Łupawska, blisko brzegu jez. Jasień, do skrzyżowania dróg (73 km), a następnie w lewo przez Ceromin i Jerzkowice (78,5 km) do Czarnej Dąbrówki (82 km), gdzie zielony szlak dobiega końca.

Szlak Dolina Łupawy (67 km)

Trasa szlaku jest dość długa. Prowadzi od Gardny Wielkiej, przez Żelkowo, Damno, do wsi Łupawa. Na teren powiatu bytowskiego wkracza jednak dopiero niedaleko Soszycy (55 km), gdzie wchodzimy na drogę brukowaną i idąc na południe kierujemy się do jez. Karwieńskiego Dużego (51,2 km). Dalej drogą leśną wędrujemy wzdłuż rzeki Łupawy, przechodzimy przez most na rzece, po ok. 1,5 km docieramy do Czarnej Dąbrówki (58,2 km), gdzie szlak się kończy.

Szlak Dolina Wieprzy i Studnicy (71 km)

Trasa rozpoczyna się w Słupsku, z którego przez Lubuń, Kwakowo, Zagórki prowadzi do Korzybia. Od drogi wiodącej do stacji kolejowej w Przytocku (53 km) kierujemy się w lewo do zabudowań leśniczówki, obok której znajduje się jeziorko Węgorzyno. Przy dwóch kolejnych skrzyżowaniach skręcamy w prawo, po lewej stronie mijamy wzniesienie-zbocze doliny Studnicy i dochodzimy do skrzyżowania leśnych dróg (56,5 km). Niedaleko na prawo znajduje się kolonia Świerzenko.

Kierujemy się na południe, przekraczamy niewielki strumień i skręcamy w prawo. Po przebyciu krótkiego odcinka drogi wchodzimy w las sosnowy i kierujemy się na południe. Idąc od skrzyżowania leśnych dróg (59 km) dochodzimy do stacji kolejowej w Kawczu. Przekraczamy Studnicę po moście drewnianym (66,5 km), przy drodze skręcamy w lewo do wsi Łodzierz. Za wsią skręcamy w prawo (68 km), dochodzimy do zagajnika i ponownie kierujemy się na prawo. Obok zabudowań skręcamy w lewo i przecinamy tory kolejowe (68,5 km). Docieramy do punktu, w którym szlak czarny łączy się z niebieskim, skręcamy w lewo i przechodząc nad jez. Lednik dochodzimy do Miastka (71 km).

Szlak Kraina Lasów i Jezior (112 km)

Trasa tego długiego szlaku przebiega prawie w całości przez obszar powiatu bytowskiego. Jest ona niezwykle urozmaicona, przechodzi bowiem przez liczne leśne i polne drogi, omija wiele jezior, w tym także rezerwatów przyrody. Początek szlaku zlokalizowany jest w letniskowej miejscowości Jasień, położonej przy wschodnim brzegu jeziora o tej samej nazwie, stąd zaś przebiegając w większości przez tereny zalesione, wzdłuż wschodniego brzegu jeziora, mija po lewej stronie leśniczówkę Obrowo (4,5 km) i jezioro Obrowo Duże i prowadzi do doliny Słupi, gdzie znajduje się elektrownia Młynki-Struga.

Dalej trasa wiedzie przez most na Słupi, gdzie rzeka wypływa z jez. Żukowskiego, a następnie odbija nieco w prawo i przez wieś Żukówko (9 km), a potem Jamno (14,5 km) asfaltową i polną drogą dochodzi do Parchowa (17,5 km). Z Parchowa idziemy drogą do wsi Gołczewo (20 km), a następnie ścieżką polną i leśną przez Pomysk Wielki docieramy nad lobeliowe jez. Jeleń (31 km), skąd już tylko 3,5 km dzieli nas od Bytowa.

W Bytowie za wiaduktem kolejowym skręcamy w prawo, potem zaś, idąc na przemian polną i leśną drogą, mijamy wieś Sierżno (41,5 km) i dalej kierujemy się na południe do wsi Płotowo. Stąd idziemy dalej do wsi Rekowo (49,5 km), po lewej stronie rozpościera się jezioro Duża Boruja. Następnie z Rekowa kierujemy się do wsi Gliśno. Przy ostatnich zabudowaniach z drogi asfaltowej skręcamy w prawo. Po prawej stronie rozciąga się jezioro Kamieniczno. Wydostajemy się na szosę (60 km) i, skręcając w prawo, kierujemy się do wsi Łąkie. Dalej trasa przebiega przez leśne tereny wokół Jeziora Wiejskiego i dociera do Brzeźna Szlacheckiego (71,5 km).

Z Brzeźna na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i udajemy się w kierunku wsi Pietrzykowo (70 km). Dalej szlak prowadzi częściowo polną, częściowo zaś leśną drogą, i dochodzi do szosy Miastko-Bytów (83,5 km). Przekraczamy szosę, przechodzimy najpierw blisko wschodniego brzegu Jeziora Dolskiego, a następnie wychodzimy na asfaltową drogę, gdzie trasa skręca w lewo. Blisko drogi widać Jezioro Smołowe (87 km). Dalej przechodzimy między jeziorami Kamień i Orle i wędrując przez tereny leśne kierujemy się na zachód, a następnie polną drogą idziemy do Miastka (99,5 km). Z Miastka dochodzimy do jeziora Lędnik (101,5 km) i przez lasy sosnowe docieramy do wsi Kamnica (107 km), gdzie szlak skręca w lewo do wsi Bobięcino (112 km). Z Bobięcina można przejść do odległego o 8 km Żydowa, gdzie znajduje się elektrownia szczytowo-pompowa.

Szlak Dolina Słupi

Szlak zaczynający się w Ustce 95 km szlak prowadzący wzdłuż górnego i środkowego biegu Słupi, na teren powiatu bytowskiego wchodzi niedaleko wsi Gałąźnia Mała - kończy się w Bytowie.

 

Kalendarz Imprez

Maj 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia

  wszystkie wydarzenia

  Kontakt

  Starostwo Powiatowe w Bytowie

  77-100 Bytów
  ul. Ks. dr. B. Domańskiego 2

  tel:  (59) 822 80 00
  fax: (59) 822 80 01

  starostwo@powiatbytowski.pl

      wszystkie kontakty

  System kolejkowy

  Sprawdź status kolejki w systemie kolejkowym Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Bytowie

  https://bezkolejki.eu/spbytow/


  Godziny pracy

  Poniedziałek            7:30 - 15:30
  Wtorek            7:30 - 15:30
  Środa            7:30 - 15:30
  Czwartek            7:30 - 15:30
  Piątek            7:30 - 15:30

  Stacje meteo

  Gminy Powiatu

  Placówki Oświatowe

  Jednostki Organizacyjne

  Powiatowy Urząd Pracy

  www.bytow.praca.gov.pl/


  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
  www.pcprbytow.pl/

  Zarząd Dróg Powiatowych
  www.bip.zdpbytow.pomorskie.pl

  Służby, inspekcje, straże

  Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
  www.strazbytow.powiat.pl

  Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
  www.bip.bytow.gda.winb.gov.pl/

  Komenda Powiatowa Policji
  www.bytow.policja.gov.pl

  Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna
  www.pssebytow.bip.gov.pl

  Powiatowy Inspektorat Weterynarii
  www.bip.piwbytow.pl 

  Spółki Prawa Handlowego

  Szpital Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o
  www.szpital-bytow.com.pl

  Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Bytowie S.A.
  http://www.pksbytow.pl