Usuwanie azbestu - zakończenie edycji 2016

Powiat Bytowski zakończył zadanie pn: „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu powiatu bytowskiego – edycja 2016”, zrealizowane w ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku pn: „USUWANIE WYROBÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST Z TERENU WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO”. Zadanie dofinansowane zostało w ramach Programu Priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. „Gospodarowanie odpadami innymi niż komunalne. Część 2) – Usuwanie wyrobów zawierających azbest”.

Realizacja zadania przyniosła wymierne korzyści w postaci osiągniętego efektu rzeczowego i ekologicznego. Pokrycia dachowe i elewacyjne, w postaci płyt azbestowo-cementowych o łącznej masie ponad 433 ton         i powierzchni około 31 644 m2, zostały usunięte ze 167 obiektów i miejsc. W ramach realizacji zadania wyroby zawierające azbest zdemontowano z 90 budynków (205,385 tony) oraz odebrano z 77 posesji (227,842 tony).

Wszystkie zdemontowane i odebrane wyroby azbestowe przekazano do unieszkodliwiania na składowisku odpadów niebezpiecznych zawierających azbest.

Całkowity koszt wykonania zadania wyniósł 173 323 zł. Na realizację zadania Powiat Bytowski uzyskał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku             w wysokości 147 324 zł, co stanowi 85% kosztu kwalifikowanego. Kwota dotacji pochodzi ze środków własnych WFOŚiGW w Gdańsku oraz ze środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pozostałe 15% kosztu zadania sfinansowane zostanie w równych częściach ze środków własnych Powiatu Bytowskiego, środków przekazanych z dziesięciu gmin naszego powiatu oraz wkładu finansowego właścicieli obiektów i miejsc, z których usunięto wyroby i odpady zawierające azbest.

Tak samo jak w latach poprzednich, tegoroczna edycja konkursu realizowana była w dwóch wariantach obejmujących:

• Wykonanie przez uprawnioną firmę demontażu wyrobów zawierających azbest zabudowanych na obiektach budowlanych, przygotowania do transportu wytworzonych w wyniku demontażu odpadów zawierających azbest, załadunku i transportu odpadów oraz ich przekazania do unieszkodliwiania na składowisku odpadów niebezpiecznych.
  • Odbiór i przekazanie do unieszkodliwiania na składowisku odpadów niebezpiecznych już zdemontowanych wyrobów zawierających azbest, wraz z ich załadunkiem i transportem (wariant ten dotyczył wyrobów zdemontowanych lub porzuconych przed rokiem 2016 i znajdujących się w miejscach do tego nieprzeznaczonym, np. dzikie wysypiska, posesje).

Zadania realizowane zostało na obszarze wszystkich dziesięciu gmin naszego powiatu.

Październik 2021

Sprawdź status kolejki w Wydziale Komunikacji i Drogownictwa