Nowy konkurs – edycja 2016

W ramach nowego konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku pod nazwą „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego” (edycja 2016), tak jak w latach poprzednich dofinansowanie dotyczyć będzie kosztów demontażu wyrobów azbestowych wraz z ich transportem i przekazaniem do unieszkodliwiania na składowisku odpadów niebezpiecznych lub kosztów obejmujących wyłącznie transport i przekazanie do unieszkodliwiania odpadów zawierających azbest zdemontowanych w latach poprzednich i przygotowanych do transportu.

Maksymalna wysokość dofinansowania z Funduszu jaką uzyskać może Powiat Bytowski wynosi 85% kosztu kwalifikowanego. Powiat Bytowski wystąpi do władz gmin z propozycją zawarcia porozumienia w sprawie współfinansowania kosztów usuwania wyrobów zawierających azbest. Zakładana wysokość dofinansowania wyniesie 95% kosztów (Fundusz 85%, Powiat Bytowski 5%, gminy 5%). Pozostałe 5% kosztów usunięcia wyrobów azbestowych pozostanie do zapłaty po stronie właściciela nieruchomości. W przypadku nie zawarcia porozumienia z gminą, koszt przypadający na właściciela nieruchomości wzrośnie do 10%. Ostateczna wysokość dofinansowania znana będzie po opublikowaniu wyników konkursu przez Fundusz oraz otrzymaniu odpowiedzi z gmin.

W przypadku obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zakładana wysokość dofinansowania wyniesie 85%. Pozostałe 15% kosztu, przedsiębiorca uczestniczący w realizacji zadania zobowiązany jest pokryć ze środków własnych.

Szacunkowy koszt jednostkowy usunięcia wyrobów zawierających azbest wraz z demontażem wynosi 600 zł za tonę oraz 400 zł za tonę w przypadku wyrobów zdemontowanych. Koszt usunięcia wyrobów azbestowych z poszczególnych nieruchomości określony zostanie po rozstrzygnięciu przetargu na wyłonienie wykonawcy prac oraz przeprowadzeniu przez tegoż wykonawcę ważenia odpadów azbestowych na danej nieruchomości.

Osoby zainteresowane udziałem w konkursie powinny złożyć wniosek o zakwalifikowanie nieruchomości do Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu powiatu bytowskiego. Wnioski należy składać w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Bytowie, pokój nr 218 , w terminie do 31 marca 2016 r.

Zgodnie z wymogami Funduszu do wniosku należy załączyć:

1. Dokumentację fotograficzną obiektu/miejsca, w którym znajdują się wyroby zawierające azbest, przedstawiającą aktualny stan (przed rozpoczęciem prac) - np. min. 1 zdjęcie każdej z połaci dachu wraz z elewacją obiektu (Preferowane są zdjęcia w wersji elektronicznej, które można przesyłać na adres e-mail: azbest@powiatbytowski.pl lub dostarczyć bezpośrednio do Wydziału).
  1. Wypełnioną i podpisaną „Ocenę stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest” – oceną należy załączyć osobno dla każdego obiektu.
  1. Oświadczenie o zobowiązaniu się do pokrycia części kosztu usunięcia wyrobów zawierających azbest.

W ramach tegorocznej edycji konkursu możliwe jest również usuwanie wyrobów zawierających azbest zdemontowanych lub porzuconych przed 2016 rokiem i znajdujących się w miejscach do tego celu nieprzeznaczonych (posesje, dzikie wysypiska). Do wniosku należy dołączyć wówczas:

1. Dokumentację fotograficzną przedstawiającą przeznaczone do usunięcia odpady zawierające azbest, które zostały odpowiednio przygotowane do transportu  (zdjęcia można przesyłać na adres e-mail: azbest@powiatbytowski.pl).
  2. Oświadczenie, że zgłaszane do usunięcia odpady zawierające azbest zostały zdemontowane lub porzucone w danym miejscu przed 2016 rokiem.
  3. Oświadczenie o zobowiązaniu się do pokrycia części kosztu usunięcia wyrobów zawierających azbest.

Z dofinansowania będą mogli skorzystać właściciele nieruchomość zlokalizowanych na terenie gmin powiatu bytowskiego. Dofinansowanie nie dotyczy zakupu i montażu nowych pokryć dachowych.

Na podstawie dostarczonych kompletnych wniosków przygotowany zostanie wniosek o dofinansowanie naszego zadania w ramach konkursu ogłoszonego przez WFOŚiGW w Gdańsku. Wyniki konkursu Fundusz opublikuje w terminie do 30 maja 2016 r.

Planuje się, że prace w zakresie demontażu i odbioru wyrobów azbestowych realizowane będą w okresie od drugiej połowy maja do października 2016 r.

Do pobrania:

Październik 2021