Bytów leży u zbiegu dwóch dolin: rzeki Bytowa i potoku Boruja. Ziemia bytowska obejmuje 198 km2, zamieszkuje tu ok. 17 789 tys. osób, co stanowi 2040 osób/km2. Bytów posiada walory miasta historycznego. Drewniany gród obronny istniał już przypuszczalnie już w XII w. i należał do księstwa słupsko - sławieńskiego. Prawa miejskie dla Bytowa zostały nadane w 1346r.
Ziemia Bytowska obejmuje najpiękniejsze tereny kaszubskiej krainy, która leży w otulinie Parku Krajobrazowego " Dolina Słupi". Zachwyca tu urok czystych jezior, pięknych lasów, łąk i rzek. Najcenniejszymi elementami środowiska przyrodniczego w gminie są jeziora lobeliowe i torfowiska kotłowe. Miłośników przyrody wita się serdecznie na ścieżkach przyrodniczych wyznaczonych w okolicach Rekowa pn. "Atrakcje okolic Rekowa" i "Wśród leśnych jezior i bagien". Bytów to miasto uroczych zakątków o wyjątkowych walorach turystycznych z tradycjami wielu kultur. Malownicze, pagórkowate tereny oraz duże połacie leśne, przez które przebiegają szlaki turystyczne to prawdziwy raj dla zwolenników pieszych i rowerowych wycieczek. Czyste jeziora przyciągają amatorów kąpieli, sportów wodnych i wędkarzy, a rozległe kompleksy leśne zbieraczy runa leśnego.
Gmina Czarna Dąbrówka położona jest w północnej części powiatu bytowskiego, dokładnie na pograniczu "Szwajcarii kaszubskiej". Obejmuje ok. 300 km2, zamieszkuje tutaj ok.5808 tys. ludności co daje 19 os/km2 Należy do terenów raczej mało znanych, ale obejmujących swoim zasięgiem niezwykle atrakcyjny zakątek Kaszub. Krajobraz Gminy jest bardzo urozmaicony, z dużą ilością kompleksów leśnych, z 26 jeziorami i źródliskami rzek Łupawy i Skotawy. Najbardziej znanym obszarem Gminy jest teren jeziora Jasień z trzema miejscowościami letniskowymi: Jasieniem, Łupawskiem i Zawiatami. Atutami Gminy są walory krajobrazowo - przyrodnicze sprzyjające rozwojowi usług turystycznych, agroturystycznych i rekreacji,
Gmina Lipnica - położona w południowej części powiatu bytowskiego. Jej powierzchnia wynosi 309 km2. Zamieszkuje ją ok. 5000 mieszkańców. Obszar gminy został bogato ukształtowany ostatnim zlodowaceniem bałtyckim, które wytworzyło liczne doliny, rynny , niecki i wzniesienia morenowe. Czyste jeziora i rzeki stanowią dużą atrakcję dla turystów, zwłaszcza amatorów wędkarstwa, myśliwych i zbieraczy runa leśnego. Obszary chronione na terenie gminy to część parku krajobrazowego "Dolina Słupi".
Gmina Parchowo - położona jest w północno - wschodniej części Pojezierza Bytowskiego. Przebiegają przez nią główne trasy komunikacyjne z Kartuz, Kościerzyny i Bytowa. Gęsta sieć asfaltowych dróg lokalnych zapewnia dojazd samochodem do wszystkich miejsc atrakcyjnych dla turystów.
Obszar gminy obejmuje 131 km2 i jest zamieszkiwany przez 3500 osób. Głównymi zajęciami ludności są: rolnictwo, leśnictwo, usługi i rzemiosło. W gminie nie występuje przemysł , istnieją jedynie niewielkie zakłady rzemieślnicze.
Teren gminy został ukształtowany przez lądolód skandynawski . Przez okolice Parchowa biegnie najwyższe na Pomorzu pasmo wzgórz morenowych o wysokości 210-230 m n.p.m.
Głównym elementem krajobrazu są lasy, stanowiące ok. 50% obszaru gminy. W większości są to bory sosnowe, z którymi wiąże się występowanie rozległych borówczysk. Innym atutem gminy są jeziora, a wśród nich kryształowo czyste jeziora lobeliowe. Obszar ten w 90% zamieszkują Kaszubi, którzy kultywują lokalne tradycje kaszubskie w gwarze, muzyce, tańcach, hafcie i i wyrobach ludowych. Prawie cały obszar gminy Parchowo znajduje się w strefie otuliny Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi'. Jest tu take rezerwat przyrody "Jeziorka Chośnickie".
Gmina Studzienice - obejmuje swoim obrszarem blisko 180 km2, z czego 65% stanowią lasy, a w 3% różnej wielkości jeziora. Zamieszkuje ją ok. 3400 osób. Wiodącą rolę odgrywa tu rolnictwo i turystyka. Nad największymi jezioramizlokalizowanych jest 9 osrodków wypoczynkowych z blisko 1000 miejsc noclegowych.
Poza stolicą gminy - Studzienicami - znane miejscowości wypoczynkowe to Kłączno, Sominy, a także Kłączno.
Gmina Trzebielino jest położona w środkowo - zachodniej części województwa pomorskiego. Przez gminę przebiegają drogi: Ustka - Poznań - Sławno - Bytów - Gdańsk. Powierzchnia gminy wynosi 225 km2, a ludność ponad 3800 osób. Gospodarka Gminy to przede wszystkim leśnictwo, rolnictwo, i przemysł rolno - spożywczy. Ponad 60% powierzchni gminy stanowią lasy. Atrakcją gminy jest także rzeka Wieprza - jedna z najpiękniejszych rzek Pomorza.
W okolicach Zielinia znajduje się cenny przyrodniczo teren torfowiskowy skupiający rzadkie gatunki roślin oraz ptaków (orzeł bielik, żuraw, kania, myszołów). Gmina trzebielino w swojej ofercie inwestycyjnej ma opracowane studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego, uzbrojone działki, wolne tereny i obiekty dla inwestycji, szczególnie po byłym PGR-ze. Gmina Trzebielino leży w otulinie Parku Krajobrazowego 'Dolina Słupi". Miłośnicy przyrody mogą zajrzeć do "Torfowiska Zielin Miastecki".
Serwis internetowy gminy Trzebielino
Gmina Tuchomie położona jest w sercu powiatu bytowskiego, w granicach otuliny Parku krajobrazowego "Dolina Słupi". Jej obszar wynosi 106 km2. Na jej terenie znajduje się najwyższe wzniesienie Pojezierza Zachodniopomorskiego - Góra Siemierzycka. Bardzo urozmaicone ukształtowanie terenu, a także niewątpliwe walory przyrodnicze sprawiają, że Tuchomie jest Gminą atrakcyjną turystycznie.
Ziemia Tuchomska, to teren tzw. Pogranicza kulturowego , na której przez wiele stuleci ścierały się elementy kultury kaszubskiej, polskiej i niemieckiej. Najstarszymi mieszkańcami tego obszru są Kaszubi, przez setki lat żyjący wśród ludności niemieckiej, a po 1945 r. także ukraińskiej. Pierwsza wzmianka o Tuchomiu pochodzi z 1315 roku, z czasów gdy właścicielami klucza tuchomskiego była rodzina Święców. Do odwiedzenia gminy zachęca bogate życie kulturalne, oparte głównie na tradycji kaszubskiej. Niewątpliwymi atrakacjami turystycznymi są: Europejskie laboratorium Sztuki - Europejski Park Rzeźby, galeria malarstwa Tadeusza Drozdowskiego w Masłowiacach Trzebiatowskich, pracownia Malarska Doroty Doraszewskiej - Poetting w Masłowiczkach, czy wieża widokowa na Górze Lemana w Piasznie (220 m n.p.m.).
Z zabytków godnymi uwagi są : Kościoły w Tuchomiu, Kramarzynach i Trzebiatkowej, cmentarze ewangelickie m.in. w Tuchomiu, Dom z XIX w. W Małym Piasznie, młyn zbożowy z początku XX wieku w Tuchomiu. Ponadto w Piasznie można obejrzeć kamienne kręgi.
W stolicy gminy od 1997 roku funkcjonuje Centrum Międzynarodowych Spotkań zlokalizowane w miejscu dawnej pruskiej szkoły. Powstało ono z myślą o współpracy kulturowej stowarzyszeń, organizacji regionalnych, mniejszości narodowych i etnicznych, wymianie młodzieży - szczególnie polskiej i niemieckiej.
Sob, 10 cze 2023
Senioriada 2023Sob, 10 cze 2023
Rodzinny Rajd RowerowyNie, 11 cze 2023
I Towarzyskie zawody spinningowe parami ze środków pływających77-100 Bytów
ul. Ks. dr. B. Domańskiego 2
tel: (59) 822 80 00
fax: (59) 822 80 01
Poniedziałek | 7:30 - 15:30 |
Wtorek | 7:30 - 15:30 |
Środa | 7:30 - 15:30 |
Czwartek | 7:30 - 15:30 |
Piątek | 7:30 - 15:30 |
![]() |
Gmina Borzytuchom |
![]() |
Gmina Bytów |
![]() |
Gmina Czarna Dąbrówka |
![]() |
Gmina Kołczygłowy |
![]() |
Gmina Lipnica |
![]() |
Gmina Miastko |
![]() |
Gmina Parchowo |
![]() |
Gmina Studzienice |
![]() |
Gmina Trzebielino |
![]() |
Gmina Tuchomie |
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bytowie
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w BytowieZespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku
Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w ŁodzierzyPowiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Bytowie
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bytowie
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w TurskuPoradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Miastku
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w MiastkuPowiatowy Urząd Pracy
https://www.bytow.praca.gov.pl/
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
https://www.gov.pl/web/kppsp-bytow
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
www.bip.bytow.gda.winb.gov.pl/
Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna
www.pssebytow.bip.gov.pl
Szpital Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o
www.szpital-bytow.com.pl
Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Bytowie S.A.
http://www.pksbytow.pl