Kontrast:   A A A A A

Czcionka:   A A+ A++

Zmiany na rynku pracy

Sytuacja na lokalnym i regionalnym rynku pracy oraz wciąż zmieniające się otoczenie gospodarcze wpływają na zmiany w obszarach edukacji zawodowej. Konieczne staje się dostosowanie aktualnej oferty kształcenia zawodowego do potrzeb firm z branż o wysokim potencjale rozwoju (branż rozwijających się na terenie Powiatu Bytowskiego). 

Jednym z celów Powiatu Bytowskiego jest poza rozwijaniem dotychczasowych kierunków także uruchomienie i poszerzenie zakresu oferty kształcenia zawodowego, które niewątpliwie zwiększa szanse dobrego startu w dorosłość dzisiejszej młodzieży. 

Dostrzegając zapotrzebowanie rynku pracy na konkretnych pracowników Starostwo Powiatowe rozszerza ofertę edukacyjną poprzez uruchomienie w latach poprzednich 2016/2017 dodatkowych kierunków kształcenia: Technik Technologii Drewna, Technik Mechanik, Technik Logistyk i Technik Spedytor. 

Działania Starostwa Powiatowego w zakresie rozwoju kształcenia zawodowego obejmują ścisłą współpracę z pracodawcami działającymi na terenie Powiatu Bytowskiego. Konieczność dostosowania oferty kształcenia  do potrzeb rynku pracy wymaga (oprócz utworzenia nowych kierunków) także doskonalenia kompetencji zawodowych nauczycieli oraz remontu, budowy i modernizacji  istniejącej infrastruktury,a także uzupełnienia wyposażenia placówek oświatowych. Celem pozyskania środków na powyższe działania Starostwo Powiatowe przystąpiło do konkursu zintegrowanego projektu edukacyjnego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego RPO WP 2014 – 2020, który jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozyskane środki umożliwią wsparcie uczniów szkół zawodowych poprzez uruchomienie praktyk i staży zawodowych odbywających się u pracodawców, realizację kursów kwalifikacyjnych rozszerzających uprawnienia zawodowe, dodatkowe zajęcia z języka  (branżowy język obcy). Ponadto odbędą się wyjazdy pokazowe i branżowe do firm, podczas których uczniowie  będą mogli poznać zasady ich funkcjonowania, zapoznać się z nowoczesnymi technologiami, możliwością zatrudnienia. Jednocześnie wsparciem objęci zostaną nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu (studia podyplomowe, staże, kursy i szkolenia). Istotne zmiany zajdą w dostosowaniu programów nauczania do najnowszych osiągnięć nauki i techniki oraz budowa  i wyposażenie różnego rodzaju pracowni kształcenia zawodowego celem wsparcia młodzieży (w podejmowaniu właściwych wyborów zawodowych) oraz integracji osób odpowiedzialnych za dostarczenie młodzieży odpowiedniej wiedzy (informacje o zawodach, szkołach i potencjalnym rynku pracy) dotyczącej rozwoju zawodowego.

 

 

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Najbliższe wydarzenia

  wszystkie wydarzenia

  Kontakt

  Starostwo Powiatowe w Bytowie

  77-100 Bytów
  ul. Ks. dr. B. Domańskiego 2

  tel:  (59) 822 80 00
  fax: (59) 822 80 01

  starostwo@powiatbytowski.pl

      wszystkie kontakty

  System kolejkowy

  Sprawdź status kolejki w systemie kolejkowym Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Bytowie

  https://bezkolejki.eu/spbytow/


  Godziny pracy

  Poniedziałek            7:30 - 15:30
  Wtorek            7:30 - 15:30
  Środa            7:30 - 15:30
  Czwartek            7:30 - 15:30
  Piątek            7:30 - 15:30

  Stacje meteo

  Gminy Powiatu

  Placówki Oświatowe

  Jednostki Organizacyjne

  Powiatowy Urząd Pracy

  www.bytow.praca.gov.pl/


  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
  www.pcprbytow.pl/

  Zarząd Dróg Powiatowych
  www.bip.zdpbytow.pomorskie.pl

  Służby, inspekcje, straże

  Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
  www.strazbytow.powiat.pl

  Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
  www.bip.bytow.gda.winb.gov.pl/

  Komenda Powiatowa Policji
  www.bytow.policja.gov.pl

  Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna
  www.pssebytow.bip.gov.pl

  Powiatowy Inspektorat Weterynarii
  www.bip.piwbytow.pl 

  Spółki Prawa Handlowego

  Szpital Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o
  www.szpital-bytow.com.pl

  Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Bytowie S.A.
  http://www.pksbytow.pl