kwiecień

Wznowiono bezpłatne badania USG stawów biodrowych u niemowląt

Nasi najmłodsi mieszkańcy mogą ponownie korzystać z bezpłatnych badań USG stawów biodrowych, realizowanych w Poradni Preluksacyjnej Przychodni Rejonowej przy ul. Westerplatte 1 w Słupsku. Dzięki dofinansowaniu Powiatu Bytowskiego i porozumieniu, jakie zawarł z Urzędem Miejskim w Słupsku, w ramach projektu „Zdrowie - Mama i Ja” wykonywana jest wczesna diagnostyka dysplazji stawów biodrowych u niemowląt – oparta na badaniu klinicznym i dwukrotnym badaniu ultrasonograficznym.

Z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiczną, badania zawieszone były od 13 marca br. Jednak z dniem 27 kwietnia, Poradnia Preluksacyjna w Słupsku wznawia wykonywanie diagnostyki u niemowląt. W pierwszej kolejności wykonywane będą odwołane wizyty zaległe, a z każdym z takich pacjentów pracownicy Poradni skontaktują się osobiście w celu umówienia nowego terminy badań.

Pozostali chętni, tak jak dotychczas, mogą rejestrować się przez formularz na stronie www.spmzoz-slupsk.pl , w zakładce rejestracja online Poradnia Preluksacyjna, oraz telefonicznie od wtorku do piątku w godz. 10.0 - 12.00 pod numerem: 59 844 76 07.

Ogólne zasady przyjęć, rejestracji:

1. Podczas rozmowy telefonicznej pracownik poradni dokonuje wywiadu epidemiologicznego: informuje opiekuna/rodzica, że z dzieckiem może przyjść tylko jedna osoba, bez objawów infekcji. Przeprowadza wywiad dotyczący stanu zdrowia, opiekuna/rodzica, dziecka, pozostałych domowników. Ponadto informuje również o obowiązku zastosowania maseczki i jednorazowych rękawiczek nałożonych przy personelu medycznym oraz o potrzebie dezynfekcji rąk przy wejściu i opuszczeniu przychodni. Badanie zostaje odroczone w przypadku, gdy w domu znajduje się osoba:   z infekcją dróg oddechowych o nieustalonej przyczyni,  kwarantannowana, poddana izolacji w warunkach domowych.
  2. Na badanie USG bioderek można zarejestrować dziecko jeżeli:

- brak jest epidemiologicznych czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 zarówno u dziecka, jak i jego opiekunów lub innych domowników (np. powrót w ciągu 14 ostatnich dni z rejonów o dużej i utrwalonej transmisji SARS-CoV-2 lub kontakt w ciągu ostatnich 14 dni z osobą zakażoną SARS-CoV-2 lub chorą na COVID-19 lub przebywającą w kwarantannie z powodu ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 i w izolacji);
        - zarówno dziecko jak i rodzic/opiekun, a także ich domownicy nie mają objawów ostrej infekcji (gorączka, kaszel, duszność, biegunka), które mogłyby wskazywać na COVID-19;

- brak jakichkolwiek oznak choroby o nieustalonej przyczynie.

Zasady przyjęć i obsługa pacjentów:

1. Dzieci z jednym zdrowym opiekunem umawiane są indywidualnie, na określoną godzinę, w odpowiednich odstępach czasowych, aby w poczekalni nie przebywały inne osoby poza tym pacjentem i jego opiekunem.
  2. Pracownik poradni ponownie przeprowadza wywiad epidemiologiczny w formie oświadczenia - formularza,  gdzie opiekun/rodzic potwierdza odpowiedzi, których udzielił podczas rozmowy telefonicznej, powyższe potwierdza własnoręcznym podpisem wraz z datą badania na formularzu.
  3. Pracownik Poradni Preluksacyjnej dokonuje pomiaru temperatury ciała przy pomocy bezdotykowego termometru wszystkich wchodzących do gabinetu łącznie z personelem medycznym i niemedycznym.
  4. W przypadku stwierdzenia podwyższonej temperatury ciała u opiekuna/rodzica pacjenta, wizyta zostanie odwołana.

Zasady pracy:

1. Stosowanie przez personel Poradni Preluksacyjnej środków ochrony indywidualnej na terenie POZ (maseczek na usta i nos, rękawiczek jednorazowych oraz fartuchów ochronnych z długimi rękawami, gogli lub przyłbic).
  2. Zachowanie przez personel medyczny Poradni Preluksacyjnej wszelkich zasad dotyczących zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą kropelkową lub bezpośredniego kontaktu – higiena rąk, przyjmowanie w odzieży roboczej/ochronnej, która nie miała kontaktu z pacjentami z objawami ostrej infekcji.
  3. Pracownik poradni dezynfekuje powierzchnie, z którymi styka się pacjent (sonda USG, kozetka, stół do badania niemowląt, stół do przewijania niemowląt itd.). Na przewijak i kozetkę stosuje się podkłady i prześcieradła jednorazowego użytku, wymieniane po każdym pacjencie. Obowiązkowe wietrzenie pomieszczenia.

Pierwsze badanie powinno być wykonane po ukończeniu przez dziecko 6 tygodnia życia, (maksymalnie do 3 miesiąca życia), a dodatkowe (kontrolne) po ukończeniu 3 miesiąca.

USG jest to obecnie podstawowym badaniem diagnostycznym, pozwalającym na wczesne wykrycie dysplazji  (wrodzonego  wadliwego  ukształtowania)  stawu  biodrowego.  Wrodzona dysplazja biodra występuje u ok. 5% niemowląt, częściej u dziewczynek. Wcześnie wykryta daje możliwość całkowitego wyleczenia  metodami zachowawczymi. Nie wykryta i nie leczona prowadzi do nieodwracalnych zmian w stawie biodrowym, wymagających leczenia operacyjnego. Według nowoczesnych standardów medycznych każde niemowlę powinno mieć wykonane badanie USG stawów biodrowych. Jest ono nieinwazyjne i nieszkodliwe dla dziecka.

Jak wynika z naszego doświadczenia, co roku wzrasta liczba rodziców zainteresowanych wykonaniem badań u swoich dzieci. Mali pacjenci objęci są długotrwałą opieką medyczną przez dwóch lekarzy medycyny o specjalności ortopedii i traumatologii narządu ruchu, a ich rodzice mają możliwość nieodpłatnego wypożyczenia sprzętu ortopedycznego do czasu zakupienia własnego, finansowanego przez NFZ.

Serdecznie zachęcamy!

Czerwiec 2020