Aktualności

kwiecień
28
2020

Wznowiono bezpłatne badania USG stawów biodrowych u niemowląt

Nasi najmłodsi mieszkańcy mogą ponownie korzystać z bezpłatnych badań USG stawów biodrowych, realizowanych w Poradni Preluksacyjnej Przychodni Rejonowej przy ul. Westerplatte 1 w Słupsku. Dzięki dofinansowaniu Powiatu Bytowskiego i porozumieniu, jakie zawarł z Urzędem Miejskim w Słupsku, w ramach projektu „Zdrowie - Mama i Ja” wykonywana jest wczesna diagnostyka dysplazji stawów biodrowych u niemowląt – oparta na badaniu klinicznym i dwukrotnym badaniu ultrasonograficznym.

Z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiczną, badania zawieszone były od 13 marca br. Jednak z dniem 27 kwietnia, Poradnia Preluksacyjna w Słupsku wznawia wykonywanie diagnostyki u niemowląt. W pierwszej kolejności wykonywane będą odwołane wizyty zaległe, a z każdym z takich pacjentów pracownicy Poradni skontaktują się osobiście w celu umówienia nowego terminy badań.

Pozostali chętni, tak jak dotychczas, mogą rejestrować się przez formularz na stronie www.spmzoz-slupsk.pl , w zakładce rejestracja online Poradnia Preluksacyjna, oraz telefonicznie od wtorku do piątku w godz. 10.0 - 12.00 pod numerem: 59 844 76 07.

Ogólne zasady przyjęć, rejestracji:

 1. Podczas rozmowy telefonicznej pracownik poradni dokonuje wywiadu epidemiologicznego: informuje opiekuna/rodzica, że z dzieckiem może przyjść tylko jedna osoba, bez objawów infekcji. Przeprowadza wywiad dotyczący stanu zdrowia, opiekuna/rodzica, dziecka, pozostałych domowników. Ponadto informuje również o obowiązku zastosowania maseczki i jednorazowych rękawiczek nałożonych przy personelu medycznym oraz o potrzebie dezynfekcji rąk przy wejściu i opuszczeniu przychodni. Badanie zostaje odroczone w przypadku, gdy w domu znajduje się osoba:   z infekcją dróg oddechowych o nieustalonej przyczyni,  kwarantannowana, poddana izolacji w warunkach domowych.
 2. Na badanie USG bioderek można zarejestrować dziecko jeżeli:

       - brak jest epidemiologicznych czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 zarówno u dziecka, jak i jego opiekunów lub innych domowników (np. powrót w ciągu 14 ostatnich dni z rejonów o dużej i utrwalonej transmisji SARS-CoV-2 lub kontakt w ciągu ostatnich 14 dni z osobą zakażoną SARS-CoV-2 lub chorą na COVID-19 lub przebywającą w kwarantannie z powodu ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 i w izolacji);
        - zarówno dziecko jak i rodzic/opiekun, a także ich domownicy nie mają objawów ostrej infekcji (gorączka, kaszel, duszność, biegunka), które mogłyby wskazywać na COVID-19;

        - brak jakichkolwiek oznak choroby o nieustalonej przyczynie.

Zasady przyjęć i obsługa pacjentów:

 1. Dzieci z jednym zdrowym opiekunem umawiane są indywidualnie, na określoną godzinę, w odpowiednich odstępach czasowych, aby w poczekalni nie przebywały inne osoby poza tym pacjentem i jego opiekunem.
 2. Pracownik poradni ponownie przeprowadza wywiad epidemiologiczny w formie oświadczenia - formularza,  gdzie opiekun/rodzic potwierdza odpowiedzi, których udzielił podczas rozmowy telefonicznej, powyższe potwierdza własnoręcznym podpisem wraz z datą badania na formularzu.
 3. Pracownik Poradni Preluksacyjnej dokonuje pomiaru temperatury ciała przy pomocy bezdotykowego termometru wszystkich wchodzących do gabinetu łącznie z personelem medycznym i niemedycznym.
 4. W przypadku stwierdzenia podwyższonej temperatury ciała u opiekuna/rodzica pacjenta, wizyta zostanie odwołana.

Zasady pracy:

 1. Stosowanie przez personel Poradni Preluksacyjnej środków ochrony indywidualnej na terenie POZ (maseczek na usta i nos, rękawiczek jednorazowych oraz fartuchów ochronnych z długimi rękawami, gogli lub przyłbic).
 2. Zachowanie przez personel medyczny Poradni Preluksacyjnej wszelkich zasad dotyczących zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą kropelkową lub bezpośredniego kontaktu – higiena rąk, przyjmowanie w odzieży roboczej/ochronnej, która nie miała kontaktu z pacjentami z objawami ostrej infekcji.
 3. Pracownik poradni dezynfekuje powierzchnie, z którymi styka się pacjent (sonda USG, kozetka, stół do badania niemowląt, stół do przewijania niemowląt itd.). Na przewijak i kozetkę stosuje się podkłady i prześcieradła jednorazowego użytku, wymieniane po każdym pacjencie. Obowiązkowe wietrzenie pomieszczenia.

Pierwsze badanie powinno być wykonane po ukończeniu przez dziecko 6 tygodnia życia, (maksymalnie do 3 miesiąca życia), a dodatkowe (kontrolne) po ukończeniu 3 miesiąca.

USG jest to obecnie podstawowym badaniem diagnostycznym, pozwalającym na wczesne wykrycie dysplazji  (wrodzonego  wadliwego  ukształtowania)  stawu  biodrowego.  Wrodzona dysplazja biodra występuje u ok. 5% niemowląt, częściej u dziewczynek. Wcześnie wykryta daje możliwość całkowitego wyleczenia  metodami zachowawczymi. Nie wykryta i nie leczona prowadzi do nieodwracalnych zmian w stawie biodrowym, wymagających leczenia operacyjnego. Według nowoczesnych standardów medycznych każde niemowlę powinno mieć wykonane badanie USG stawów biodrowych. Jest ono nieinwazyjne i nieszkodliwe dla dziecka.

Jak wynika z naszego doświadczenia, co roku wzrasta liczba rodziców zainteresowanych wykonaniem badań u swoich dzieci. Mali pacjenci objęci są długotrwałą opieką medyczną przez dwóch lekarzy medycyny o specjalności ortopedii i traumatologii narządu ruchu, a ich rodzice mają możliwość nieodpłatnego wypożyczenia sprzętu ortopedycznego do czasu zakupienia własnego, finansowanego przez NFZ.

Serdecznie zachęcamy!

 
 

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Najbliższe wydarzenia

  wszystkie wydarzenia

  Kontakt

  Starostwo Powiatowe w Bytowie

  77-100 Bytów
  ul. Ks. dr. B. Domańskiego 2

  tel:  (59) 822 80 00
  fax: (59) 822 80 01

  starostwo@powiatbytowski.pl

      wszystkie kontakty

  System kolejkowy

  Sprawdź status kolejki w systemie kolejkowym Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Bytowie

  https://bezkolejki.eu/spbytow/


  Godziny pracy

  Poniedziałek            7:30 - 15:30
  Wtorek            7:30 - 15:30
  Środa            7:30 - 15:30
  Czwartek            7:30 - 15:30
  Piątek            7:30 - 15:30

  Stacje meteo

  Gminy Powiatu

  Placówki Oświatowe

  Jednostki Organizacyjne

  Powiatowy Urząd Pracy

  www.bytow.praca.gov.pl/


  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
  www.pcprbytow.pl/

  Zarząd Dróg Powiatowych
  www.bip.zdpbytow.pomorskie.pl

  Służby, inspekcje, straże

  Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
  www.strazbytow.powiat.pl

  Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
  www.bip.bytow.gda.winb.gov.pl/

  Komenda Powiatowa Policji
  www.bytow.policja.gov.pl

  Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna
  www.pssebytow.bip.gov.pl

  Powiatowy Inspektorat Weterynarii
  www.bip.piwbytow.pl 

  Spółki Prawa Handlowego

  Szpital Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o
  www.szpital-bytow.com.pl

  Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Bytowie S.A.
  http://www.pksbytow.pl