Aktualności

czerwiec
15
2022

Wsparcie finansowe dla rodzin ukraińskich w ramach programu UNHCR

W Gdańsku oraz w Gdyni uruchomiono punkty doraźnej pomocy gotówkowej przeznaczonej dla uchodźców. Oferta tych punktów ma charakter ponadlokalny tzn. nie ogranicza się tylko do osób, które zatrzymały się w Gdańsku i Gdyni ale także do tych, którzy przebywają w innych miastach północnej Polski. Głównym zadaniem utworzonych punktów jest rejestracja i następnie monitorowanie wypłacania pomocy gotówkowej.

Aby otrzymać wsparcie, uchodźca musi wypełnić i wysłać specjalny formularz znajdujący się na stronie internetowej UNHCR. Na podany w nim polski numer telefonu otrzyma SMS z terminem, w którym ma się zgłosić do centrum rejestracyjnego, gdzie pobrane zostaną dane biometryczne wnioskodawcy, niezbędne aby zapobiec uzyskiwaniu świadczeń gotówkowych w kilku punktach jednocześnie. Po dopełnieniu wszystkich formalności uchodźcy mogą liczyć na wsparcie w formie 3-miesięcznych wypłat w wysokości 700 zł na głowę rodziny oraz 600 zł na głowę każdego z jej członków (łącznie maks. 4 osoby). Pieniądze przekazywane są w formie czeku BLIK, stąd ważne, by osoba ubiegająca się o tę pomoc miała własny telefon z polskim numerem. Specjalne kody będą wysyłane raz w miesiącu; na pobranie pomocy finansowej z bankomatu osoba ma siedem dni; pieniądze można podjąć w większości bankomatów (od razu w pełnej kwocie).

W Gdańsku siedziba znajduje się przy ul. Wały Piastowskie 1, w budynku „Zielniak” i czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00.

Punkt w Gdyni mieści się przy ul. 10 lutego 26, na pierwszym piętrze budynku dawnej szkoły. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:30.

Dodatkowo w Gdyni działa punkt Blue Dot, realizujący formułę wypracowaną we współpracy UNHCR i UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci). W miejscu tym oferowane jest wsparcie dla dzieci i rodzin m.in. poprzez pomoc psychologiczną, psychospołeczną czy prawną, a także pomoc w łączeniu rodzin.

UNHCR to Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców, które zostało powołane 14 grudnia 1950 r. w wyniku rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Głównym celem tej agendy jest ochrona uchodźców i rozwiązywanie problemów uchodźców na świecie. Świadczy m.in. pomoc finansową, psychologiczną i prawną. Do uchodźców z pomocą docierają różnymi kanałami, poprzez m.in. stronę internetową, ulotki, media społecznościowe.

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem --> https://help.unhcr.org/poland/pl/informacje-dla-osob-pochodzacych-z-ukrainy

 
 
Sprawdź status kolejki w Wydziale Komunikacji i Drogownictwa
Starostwa Powiatowego w Bytowie

https://bezkolejki.eu/spbytow/

Terenowy Punkt Paszportowy

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Najbliższe wydarzenia

wszystkie wydarzenia

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Bytowie

77-100 Bytów
ul. Ks. dr. B. Domańskiego 2

tel:  (59) 822 80 00
fax: (59) 822 80 01

starostwo@powiatbytowski.pl

  wszystkie kontakty

Godziny pracy

Poniedziałek            7:30 - 15:30
Wtorek            7:30 - 15:30
Środa            7:30 - 15:30
Czwartek            7:30 - 15:30
Piątek            7:30 - 15:30

Stacje meteo

Gminy Powiatu

Placówki Oświatowe

Jednostki Organizacyjne

Powiatowy Urząd Pracy

https://www.bytow.praca.gov.pl/


Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
https://www.pcprbytow.pl/

Zarząd Dróg Powiatowych
https://www.zdp.pl
https://www.bip.zdpbytow.pl

Służby, inspekcje, straże

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
https://www.gov.pl/web/kppsp-bytow

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
www.bip.bytow.gda.winb.gov.pl/

Komenda Powiatowa Policji
www.bytow.policja.gov.pl

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna
www.pssebytow.bip.gov.pl

Powiatowy Inspektorat Weterynarii
www.bip.piwbytow.pl 

Spółki Prawa Handlowego

Szpital Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o
www.szpital-bytow.com.pl

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Bytowie S.A.
http://www.pksbytow.pl