Kontrast:   A A A A A

Biuro: Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich
Obszar: województwo pomorskie
Ważność: od 2016-06-17 14:00 do 2016-06-17 22:00

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od  55 km/h do 70 km/h,
                z porywami od 90 do 105 km/h, południowego i południowo-zachodniego, przejściowo
                skręcającego na północny.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90 %.

Wszystkie komunikaty oraz ostrzeżenia meteorologiczne dostępne są na stronie internetowej Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej:  imgw.pl w zakładce ”ostrzeżenia”.

Dostępna jest również aplikacja  Regionalny System Ostrzegania TVP S.A. (RSO) na smartfony, która na bieżąco informuje o zagrożeniach, wydanych ostrzeżeniach oraz komunikatach meteorologicznych.

1 stopień: Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

2 stopień: Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

3 stopień: Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

POSTĘPOWANIE PRZED WYSTAPIENIEM ZAGROŻENIA

• Zamknij wszystkie okna i drzwi, oceń stan okien, w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz.
  • Umocuj lub usuń z parapetów zewnętrznych, balkonów, tarasów, podwórek przedmioty, które mogą być zabrane przez wiatr.
  • Zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze – pozamykaj je w odpowiednio zabezpieczonych pomieszczeniach.
  • Przygotuj zastępcze oświetlenie, sprawdź działanie przenośnych odbiorników radiowych, latarek, przygotuj zapas baterii.
  • Sprawdź zawartość apteczki pierwszej pomocy oraz przygotuj podstawowe leki dla dzieci.
  • Nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, szyldów, tablic reklamowych, rusztowań, stalowych konstrukcji, słupów, trakcji elektrycznych itp.
  • Przygotuj zapasy wody pitnej dla rodziny i zwierząt;
  • Zatankuj paliwo do auta;
  • Jeśli posiadasz agregat prądotwórczy sprawdź jego działanie oraz przygotuj zapas paliwa;
  • Wypłać zapas gotówki z uwagi na możliwą awarię prądu transakcję kartami płatniczymi  mogą nie działać;
  • Przygotuj zapas żywności niewymagającej przechowywania w lodówce;
  • Naładuj baterie w telefonach komórkowych (nawet w tych nieużywanych);
  • Jeśli wybierasz się w podróż autem przygotuj jedzenie, picie oraz koce w razie utknięcia w trasie.

POSTĘPOWANIE PODCZAS SILNEJ WICHURY

• Nie wychodź na zewnątrz, jeśli nie jest to absolutnie konieczne;
  • Przebywaj w środkowych i dolnych partiach budynku z dala od okien i drzwi;
  • Wyłącz gaz i elektryczność;
  • Unikaj używania otwartych źródeł ognia;
  • Unikaj używania wind (istnieje ryzyko uwięzienia w przypadku zaniku zasilania);
  • Słuchaj radia lokalnego w celu śledzenia komunikatów o zagrożeniu, sytuacji meteorologicznej, sposobach postępowania;
  • Przebywając na zewnątrz nie przechodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, drzewami, szyldami i tablicami reklamowymi, zwłaszcza tymi o dużej powierzchni, rusztowaniami itp.;
  • Podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeździe na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej drzewami lub budynkami;
  • Pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwalna przez człowieka jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.

POSTĘPOWANIE PO USTĄPIENIU ZAGROŻENIA

• Wykonaj zdjęcia zniszczeń, zarówno domu jak i jego wyposażenia – mogą być przydatne do uzyskania odszkodowania;
  • Unikaj leżących lub zwisających przewodów elektrycznych i natychmiast zgłaszaj takie przypadki do zakładu energetycznego, Straży Pożarnej, Policji, w godzinach urzędowania do właściwych komórek zarządzania kryzysowego urzędów miast, urzędów gmin oraz starostwa powiatowego; nie próbuj samodzielnie usuwać zwalonych na linie energetyczne drzew;
  • Jeśli czujesz zapach gazu albo słyszysz „syczący” odgłos sugerujący ulatnianie się gazu, otwórz okno, szybko opuść budynek, zamknij dopływ gazu głównym, zewnętrznym zaworem i powiadom Pogotowie Gazowe;
  • Jeśli widzisz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody, czujesz swąd spalonej instalacji, wyłącz elektryczność i gaz – wezwij służby techniczne;
  • Sprawdź, czy nie doszło do uszkodzenia instalacji wodociągowej lub ściekowej.

TELEFONY ALARMOWE

Ogólny numer alarmowy 112

Bytów, ul. Styp-Rekowskiego 2
tel. 997 lub (059) 822 83-00 (dyżurka), (059) 822 84-90 (sekretariat)