Aktualności

maj
31
2019

Maszerują Strzelcy, maszerują!!!

Uczniowie klas mundurowych ZSP w Bytowie nie zwalniają tempa. A wszystko to zasługa współpracy, która została podjęta już we wrześniu 2018 roku z płk. Markiem Olczykiem – Komendantem Strzeleckiej Obrony Wybrzeża, które jest z kolei wydzielonym oddziałem Szydłowskiego Towarzystwa Strzeleckiego. Dzięki tej symbiozie kilkunastu uczniów, którzy są już członkami STS, czyli są po prostu Strzelcami (nawiązanie do Strzelców z czasów II RP - ich założycielem i niedoścignionym wzorem jest Marszałek Józef Piłsudski) uczestniczyło w kilkudniowych wyjazdach m.in.: na Półwyspie Helskim, Górnej Grupie (udział w międzynarodowych ćwiczeniach Anakonda), Szydłowie (województwo świętokrzyskie), Starej Kiszewie. Poza tym wielokrotnie na małej sali gimnastycznej ZSP odbywały się dwudniowe szkolenia, które np. zaowocowały pokazem musztry na Targach Edukacji i Pracy w ZSEU w Bytowie.

Poniżej zapis realizacji z ostatniego wyjazdu.

„Tym razem pokusiliśmy się o dwudniowy wypad do Uniecka (mazowieckie). Właśnie tam od niespełna roku istnieje Jednostka Strzelecka 1863 Unieck, która nawiązuje do walk powstańców styczniowych walczących w północnej części Mazowsza sprzed ponad 150 lat. Z Komendantem z Uniecka, mł. insp. Arturem Zybałą poznaliśmy się w Szydłowie podczas cyklu styczniowych szkoleń i wtedy narodziła się idea ściślejszej współpracy pomiędzy Strzelcami z Bytowa i Uniecka. Okazją, by zacieśnić kontakty okazały się manewry Strzelców Związku Strzeleckiego oraz szkół mundurowych o profilu policyjnym, odbywające się w dniach 23-25 maja w Uniecku (gm. Raciąż, powiat płoński).

Wszystko odbyło się w ramach obchodów 100-lecia powołania Policji Państwowej.

W czwartek Strzelcy z Uniecka na terenie OSP Unieck wybudowali obóz. Z wojskowych peleryn i masztu powstały dwuosobowe namioty tzw. pałatki. W piątek odbyły się główne uroczystości, w których oprócz przybyłych jednostek i klas mundurowych wzięli udział przedstawiciele policji, władz samorządowych z gminy Raciąż i powiatu płońskiego oraz szkoły z Uniecka.

Uroczystość rozpoczęła się mszą w kościele św. Jakuba Apostoła, w intencji policji, której przewodniczył kapelan Strzelców ks. Piotr Orliński, a następnie zgromadzone jednostki przemaszerowały ulicami Uniecka, wręczono legitymacje strzeleckie nowym Strzelcom, a na cmentarzu zostały złożone kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem powstańców styczniowych.

Punktem kulminacyjnym w tym dniu był marsz kondycyjny Strzelców i klas mundurowych (łącznie ok. 100 osób). W marszu udział wzięli: Strzelcy Jednostki Strzeleckiej 1863 Unieck, 14 uczniów dwóch klas mundurowych z Bytowa (przede wszystkim z 1 klasy), klasy mundurowe z Płońska i Czerwińska oraz Związek Piłsudczyków, oddział Ciechanów.

Piechurzy pokonali 13 kilometrów, a marsz prowadził z Uniecka do miejscowości Grzybowo przez Kocięcin Brodowy i zakończył się na terenie remizy OSP Unieck, a miał na celu wyćwiczenie wśród młodzieży klas mundurowych i Strzelców umiejętności patrolowania przedpola w czasie idącej kolumny, również zamykania kolumny, czyli jej zabezpieczania. Podczas marszu doszło do zasadzki i ostrzału uczestników marszu, ale wszystko dobrze się zakończyło.

Po marszu była przerwa na posiłek i odpoczynek, a w godzinach popołudniowych zorganizowano pokazy umiejętności strzeleckich, które przygotował Związek Piłsudczyków oddział Ciechanów i Strzelcy z Uniecka oraz Bytowa. Dzień zakończył się ogniskiem i nauką tańców: tanga, jive’a czy belgijki. Było zabawnie. W sobotę, 25 maja, zorganizowane zostały szkolenia Jednostki Strzeleckiej 1863 Unieck: posługiwania się bronią, wymiany magazynka w czasie odstrzału, szturmowania budynku, pierwszej pomocy oraz elementy musztry. Poza tym fantastyczny pokaz samoobrony, obezwładniania przy użyciu siły fizycznej, kajdanek, czy tonfy dał Piotr Jaszczur, nauczyciel i policjant Komendy Powiatowej w Płońsku. Co ciekawe, ostatnie szkolenia z różnym form natarcia i postaw strzeleckich dla młodszych kolegów i koleżanek z Uniecka przeprowadzili Strzelcy z… Bytowa.

To była dla nas bardzo pożyteczna lekcja. Oprócz poszerzania wiedzy i podwyższania umiejętności typowych dla służb mundurowych, po raz kolejny uczestniczyliśmy w patriotycznych uroczystościach, które maja budować pamięć historyczną, kształtować postawy obywatelskie i tworzyć tożsamość narodową. Kontakt z innymi pasjonatami takiej formy spędzania czasu buduje relacje interpersonalne. To świetna forma wymiany doświadczeń i pole do nawiązania kolejnych pozytywnych stosunków. Oprócz tego mieliśmy możliwość spotkania ze świetnymi fachowcami, m.in. z żołnierzem, który było parokrotnie na misji stabilizacyjnej w Afganistanie, czy policjantem pracującym w Wydziale Narkotykowym Komendy Powiatowej w Płońsku. Ich doświadczenie i wielka mądrość życiowa zaimponowały wszystkim uczestnikom tego naszego unieckiego wojażu”.

W tym samym czasie 24 maja 3 - osobowa grupa z klasy 1 mundurowej udała się do Słupska, gdzie w Akademii Pomorskiej odbył się wielki finał Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Zakwalifikowało się do niego 14 najlepszych drużyn z całej Polski, m.in. Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Dąbrowy Górniczej, Inowrocławia, Lubina, Kwidzyna czy Chojnic. To wielki prestiż znaleźć się w takim gronie. Uczniowie LO zaprezentowali się bardzo dobrze, a wysokie 7 miejsce zajęła Justyna Stoltmann z ZSP Bytów. 

Serdecznie gratulujemy!

 

 
 
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
Unieck, fot. Ł. Kowalski
fot. Ł. Kowalski
fot. G. Diemientiew
fot. G. Diemientiew

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia

wszystkie wydarzenia

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Bytowie

77-100 Bytów
ul. Ks. dr. B. Domańskiego 2

tel:  (59) 822 80 00
fax: (59) 822 80 01

starostwo@powiatbytowski.pl

    wszystkie kontakty

System kolejkowy

Sprawdź status kolejki w systemie kolejkowym Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Bytowie

https://bezkolejki.eu/spbytow/


Godziny pracy

Poniedziałek            7:30 - 15:30
Wtorek            7:30 - 15:30
Środa            7:30 - 15:30
Czwartek            7:30 - 15:30
Piątek            7:30 - 15:30

Stacje meteo

Gminy Powiatu

Placówki Oświatowe

Jednostki Organizacyjne

Powiatowy Urząd Pracy

www.bytow.praca.gov.pl/


Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
www.pcprbytow.pl/

Zarząd Dróg Powiatowych
www.bip.zdpbytow.pomorskie.pl

Służby, inspekcje, straże

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
www.strazbytow.powiat.pl

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
www.bip.bytow.gda.winb.gov.pl/

Komenda Powiatowa Policji
www.bytow.policja.gov.pl

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna
www.pssebytow.bip.gov.pl

Powiatowy Inspektorat Weterynarii
www.bip.piwbytow.pl 

Spółki Prawa Handlowego

Szpital Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o
www.szpital-bytow.com.pl

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Bytowie S.A.
http://www.pksbytow.pl