lipiec

MARSZ NA RZECZ RODZICIELSTWA ZASTĘPCZEGO

Dnia 3 lipca 2016r. o godz. 11.00 z parkingu przed budynkiem Dworca PKP w Miastku wyruszył marsz na rzecz rodzicielstwa zastępczego. Trasa przemarszu obejmowała ulicę Dworcową, aż do Parku Miejskiego w Miastku przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie odbył się finał imprezy.

Celem akcji była promocja rodzicielstwa zastępczego oraz pozyskanie nowych kandydatów na rodziny zastępcze oraz prowadzących rodzinne domy dziecka.

Podczas imprezy wystąpił Wicestarosta Powiatu Bytowskiego – Pan Zbigniew Batko, a prelekcję na temat rodzicielstwa zastępczego wygłosili przedstawiciele Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku - Pani Dyrektor Joanna Bartoszewska oraz Pani Psycholog Monika Bereśniewicz. Imprezę uświetnił również zespół instrumentalny FanTango z MGOK w Miastku pod kierunkiem Pana Zbigniewa Bilińskiego. Podczas akcji obecni byli również przedstawiciele Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miastku, przedstawiciele Stowarzyszenia „Błękitna Wróżka” oraz najważniejsi  uczestnicy imprezy - rodziny zastępcze  oraz mieszkańcy powiatu bytowskiego. Podczas akcji pracownicy PCPR w Bytowie wręczali balony i słodkie upominki dla najmłodszych uczestników oraz ulotki promujące pieczę zastępczą. Ponadto pracownicy udzielali pierwszych niezbędnych informacji o formach pieczy zastępczej oraz procedurze kwalifikowania kandydatów na rodziny zastępcze.

Osobom zainteresowanym przypominamy:

Rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka tworzą małżonkowie lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim. Formami rodzinnej pieczy zastępczej są: rodzina zastępcza (spokrewniona, niezawodowa, zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego, zawodowa specjalistyczna) i rodzinny dom dziecka.

• Rodzina zastępcza spokrewniona – mogą ją tworzyć najbliżsi krewni dziecka – wstępni lub rodzeństwo dziecka (babcia, dziadek, brat, siostra).
  • Rodzina zastępcza niezawodowa – mogą ją tworzyć zarówno rodzina dziecka niebędąca wstępnymi lub rodzeństwem dziecka, jak i osoby niespokrewnione z dzieckiem.
  • Rodzina zastępcza zawodowa specjalistyczna – umieszcza się w niej w szczególności dzieci legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności, dzieci na podstawie ustawy z dnia 26.10.1982r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, tj. niedostosowanych społecznie oraz małoletnie matki z dziećmi.
  • Rodzina zastępcza zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego – umieszcza się w niej dzieci do czasu unormowania ich sytuacji, nie dłużej jednak niż na okres 4 miesięcy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres ten może być przedłużony, za zgodą organizatora rodzinnej pieczy zastępczej do 8 miesięcy lub zakończenia postępowania sądowego o powrót dziecka do rodziny, przysposobienia, umieszczenia w rodzinnej pieczy zastępczej.
  • Rodzinny dom dziecka – to miejsce, w którym może przebywać nie więcej niż ośmioro dzieci lub osób, które osiągnęły pełnoletniość przebywając w pieczy zastępczej.

Aktualnie w powiecie bytowskim funkcjonują 92 rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka, w których przebywa 148 dzieci.

Osoby zainteresowane pełnieniem funkcji rodzica zastępczego lub prowadzących rodzinny dom dziecka powinny kontaktować się z:

Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Bytowie

ul. Miła 26, 77-100 Bytów