październik

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla seniorów

Już po raz trzeci 80 seniorów z naszego powiatu będzie mogło skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciwko pneumokokom. Program współfinansowany jest w 50% ze środków budżetu Powiatu Bytowskiego i Samorządu Województwa Pomorskiego. Realizatorem szczepień w ramach Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka są Szpitale Pomorskie Sp. z o.o.

Z programu mogą skorzystać osoby w wieku powyżej 65 lat, które nie były szczepione szczepionką przeciw pneumokokom, są zameldowane na terenie powiatu bytowskiego oraz znajdują się w grupie ryzyka, m.in. lecząc się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli, astmy czy POCHP. Zgłaszając się na szczepienie, pacjent będzie poproszony o przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego przynależność do grupy ryzyka (lub inną dokumentację na podstawie, której będzie można to określić). Jeżeli osoba zgłaszająca się na szczepienie jest na co dzień pacjentem jednej z przychodni realizujących program i ta placówka posiada dokumenty świadczące o tym, że pacjent leczy się na przewlekłe choroby układu oddechowego – zaświadczenie lekarskie nie będzie wymagane. Osoby chcące skorzystać ze szczepień zostaną również poproszone o podpisanie oświadczenia o zameldowaniu, wyrażenie zgody na udział w programie szczepienia przeciw pneumokokom oraz wypełnienie anonimowej ankiety satysfakcji uczestnika.

W powiecie bytowskim szczepienia będą wykonywane przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ESKULAP Sp. Jawna, Adam Potocki w miejscowościach:

-        Kołczygłowy, ul Szkolna 3 – tel. 602 271 461
-        Wałdowo 7 – tel. 59 823 10 49
-        Borowy Młyn, Oś. 500-Lecia Borowego Młyna 17 – tel. 505 906 893
-        Dretyń 15 – tel. 505 906 893

Pneumokoki są najczęstszą przyczyną bakteryjnych zakażeń układu oddechowego, wywołują m.in. zapalenie ucha środkowego, oskrzeli czy zatok. Mogą również powodować zapalenia spojówek, otrzewnej i stawów. U osób dorosłych zakażenie bakterią Streptococcus pneumoniae przebiega najczęściej w postaci pneumokokowego zapalenia płuc. Z wiekiem wzrasta zapadalność i śmiertelność z powodu inwazyjnej choroby pneumokokowej.
Najbardziej narażone są: osoby po 65. roku życia, cierpiące na choroby przewlekłe układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, cukrzycę, a także palacze.

W grupie osób dorosłych, zarówno zapadalność, jak i śmiertelność z powodu inwazyjnej choroby pneumokokowej rośnie wraz z wiekiem. Śmiertelność w grupie osób po 65 roku życia jest ponad pięciokrotnie wyższa niż w grupie osób w wieku 35-49 lat. Szczepienia przeciw pneumokokom w istotny sposób zmniejszają ryzyko zakażenia i powikłań.