sierpień

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów

W bieżącym roku - już po raz trzeci - seniorzy z powiatu bytowskiego, będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom. Starosta Bytowski – Leszek Waszkiewicz i Wicestarosta – Roman Ramion podpisali porozumienie o współfinansowaniu programu szczepień ochronnych dla osób powyżej 65 roku życia.

Do programu przystąpiły również powiaty: chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, malborski, nowodworski, pucki, tczewski, wejherowski, sztumski oraz miasta: Gdynia, Słupsk i Sopot. Ze względu na pandemię koronawirusa porozumienia z 16 powiatami podpisano zdalnie.

Osoby starsze, które dodatkowo mają przewlekłe choroby, są szczególnie narażone na zakażenia pneumokokami. Dlatego też pomorski samorząd przeznaczy 388 tys. zł na ten cel. Pieniądze będą wydane m.in. na szczepienia, edukację pacjentów oraz promocję programu. Szczepieniami ma być objętych 2 318 seniorów. Poszczególne powiaty dofinansowują program w wysokości 50 proc. kosztów szczepień. Powiat Bytowski przeznaczył na ten cel 11 925 zł.

Pomysł zrodził się ze współpracy

W związku z wysoką zapadalnością na chorobę pneumokokową wśród seniorów, samorząd województwa pomorskiego, we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku, podjął decyzję o utworzeniu Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka. Jest to pierwszy partnerski program polityki zdrowotnej realizowany na tak szeroką skalę wspólnie z powiatami z województwa pomorskiego. Uzyskał on pozytywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).

Szczepienia przeciwko pneumokokom w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO) w Polsce dostępne są bezpłatnie od 2017 r. dla dzieci. Szczepienia dla osób dorosłych, w szczególności seniorów, nie są finansowane z budżetu państwa. Mogą być jednak zapewnione bezpłatnie w ramach programów polityki zdrowotnej realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, w tym samorząd województwa oraz samorządy powiatowe.

W 2018 r. wprowadzono pilotażowy program, w ramach którego udało się zaszczepić 2102 osoby z 2226 planowanych seniorów z 11 powiatów. Ta liczba wzrosła w 2019 r., kiedy to zaszczepiono 2153 osób z 2220 zaplanowanych.

Czym są pneumokoki?

Pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Część z nich wywołana jest głównie przez pneumokoki. Inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne (śluzówkowe, niewymagające hospitalizacji) jak: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne (wymagające hospitalizacji) np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica). Natomiast zapalenie płuc jest postacią infekcji o cechach pośrednich.

Wrzesień 2020