październik

Aplikacja KWARANTANNA DOMOWA

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową. To osoby, które miały kontakt z ludźmi zakażonymi koronawirusem. Z kwarantanną wiążą się pewne obowiązki. To m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym ją odbywamy, nałożony po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno osobom objętym kwarantanną, jak i ich bliskim lub sąsiadom. Policjanci regularnie sprawdzają miejsca pobytu osób przebywających w kwarantannie. Chodzi o to, by kwarantanna i dotykające nas wszystkich restrykcje - wdrożone, by ograniczyć rozprzestrzenianie sie koronawirusa były skuteczne. Znacznym ułatwieniem w codziennej służbie policjantów jest korzystanie z aplikacji Ministerstwa Cyfryzacji pod nazwą "Kwarantanna domowa", dzięki której osobista obecność funkcjonariusza w miejscu zamieszkania osoby objętej kwarantanną nie musi być konieczna, a funkcjonariusze mogą wypełniać inne obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego w woj. pomorskim.

Na dzień dzisiejszy w woj. pomorskim w kwarantannie przebywa około 24 tysiący osób. Dziennie policjanci sprawdzają kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób.

Obowiązkową 10-dniową kwarantaną obejmowane są osoby wjeżdżające do Polski z zagranicy oraz te, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi i zakażenie koronawirusem. Zasady kwarantanny sa ścisle określone. To m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym odbywają kwarantannę. W przestrzeganiu tych zasad pomaga właśnie aplikacja "Kwarantanna domowa". Osoby objęte kwarantanną mają obowiązek z niej korzystać. Aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Można ja pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore.

Aplikacja to nie tylko pomoc dla służb, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale i spora pomoc także dla jej użytkowników. Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki czy artykuły spozywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym. Uzytkownicy apki mają też szybki dostęp do niezbednych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii.

Walka z wirusem to nasza wspólna sprawa i tylko razem, w dyscyplinie sanitarnej, możemy go pokonać.