Usuwanie azbestu - zakończenie edycji 2015

Usuwanie azbestu - zakończenie edycji 2015Powiat Bytowski zakończył zadanie pn: „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu powiatu bytowskiego – edycja 2015”, zrealizowane w ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku pn: „USUWANIE WYROBÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST Z TERENU WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO”. Zadanie dofinansowane zostało w ramach Programu Priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. „Gospodarowanie odpadami innymi niż komunalne. Część 2) – Usuwanie wyrobów zawierających azbest”

Realizacja zadania przyniosła wymierne korzyści w postaci osiągniętego efektu rzeczowego i ekologicznego. Pokrycia dachowe i elewacyjne, w postaci płyt azbestowo-cementowych o łącznej masie blisko 243 ton i powierzchni około 15 490 m2, zostały usunięte ze 118 obiektów i miejsc. W ramach realizacji zadania wyroby zawierające azbest zdemontowano z 69 budynków (blisko 130 ton) oraz odebrano z 49 posesji (113 ton).

Wszystkie zdemontowane i odebrane wyroby azbestowe przekazano do unieszkodliwiania na składowisku odpadów niebezpiecznych zawierających azbest.

Całkowity koszt wykonania zadania wyniósł 111 946 zł. Na realizację zadania Powiat Bytowski uzyskał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w wysokości 91 312 zł, co stanowi 85 % kosztu kwalifikowanego. Kwota dotacji pochodzi ze środków własnych WFOŚiGW w Gdańsku (37 600 zł) oraz ze środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (53 712 zł).

Pozostała część kosztu zadania sfinansowana zostanie ze środków własnych Powiatu Bytowskiego, środków przekazanych z dziewięciu gmin powiatu bytowskiego, natomiast właściciel obiektu lub miejsca pokrywa 5 % kosztu usługi usunięcia wyrobów azbestowych z danego budynku lub posesji (10 % w przypadku obiektów i miejsc z terenu gminy Parchowo).

Tak samo jak w latach poprzednich, tegoroczna edycja konkursu realizowana była w dwóch wariantach obejmujących:

• Wykonanie przez uprawnioną firmę demontażu wyrobów zawierających azbest zabudowanych na obiektach budowlanych, przygotowania do transportu wytworzonych w wyniku demontażu odpadów zawierających azbest, załadunku i transportu odpadów oraz ich przekazania do unieszkodliwiania na składowisku odpadów niebezpiecznych.
  • Odbiór i przekazanie do unieszkodliwiania na składowisku odpadów niebezpiecznych już zdemontowanych wyrobów zawierających azbest, wraz z ich załadunkiem i transportem (wariant ten dotyczył wyrobów zdemontowanych lub porzuconych przed rokiem 2015 i znajdujących się w miejscach do tego nieprzeznaczonym, np. dzikie wysypiska, posesje).

Zadania realizowane było na obszarze wszystkich dziesięciu gmin naszego powiatu.

Luty 2020