grudzień

Wsparcie dla bytowskiego eksportu

Już 15 firm z naszego powiatu skorzystało dotychczas z oferty projektu „Pomorski Broker Eksportowy”, którego promocję aktywnie wspiera Powiat Bytowski. Ostatni sukces bytowskiego Browaru pokazuje, że naprawdę warto.

Promocja projektu w powiecie trwa od 2 lat. W tym czasie przystąpiło do niego około 15 naszych firm; większość z nich już w roku 2018, pozostałe zaś w ostatnich miesiącach na skutek szeroko zakrojonej akcji promocyjnej skierowanej do poszczególnych przedsiębiorców oraz gmin. Inicjatywę tą poparł również Powiat Bytowski, który zaangażował się w realizację projektu.

Uczestniczące w Pomorskim Brokerze Eksportowym firmy reprezentują branże najbardziej charakterystyczne dla aktywności przedsiębiorstw w naszym powiecie, takie jak: obróbka i wyroby z metalu, meblarstwo, produkcja maszyn rolniczych, wyposażenie sklepów czy transport i spedycja. Największym zainteresowaniem firm cieszą się dotacje eksportowe, seminaria dotyczące prowadzenia eksportu i rynków zagranicznych, a także udział w zagranicznych imprezach promocyjnych. Natomiast firmy początkujące - rozpoczynające eksport - najchętniej korzystają z oferowanego w ramach projektu badania potencjału eksportowego.

Wśród beneficjentów projektu z terenu powiatu bytowskiego warto wymienić chociażby BM Horse z Tągowia; bytowskie przedsiębiorstwa: Bagramet, Kołaszewski, Wireland, Bayoner i Browar Kaszubski; Talex i Lasertechnikę z Borzytuchomia; Miloni z Pomyska oraz Infotech z Nakli.

O tym, że warto korzystać, świadczyć może chociażby tegoroczny sukces bytowskiego Browaru na targach SIAL InterFOOD w Dżakarcie - największych targach dla branży spożywczej w Indonezji. Bytów Browar Kaszubski Sp. z o.o. został uhonorowany brązowym medalem Bronze SIAL Innovation za swój innowacyjny produkt - piwo Bytów Baltic Gose. Nagroda cieszy tym bardziej, że do konkursu zgłoszono aż 900 wyrobów.

W tym roku odbyła się już osiemnasta edycja Targów SIAL InterFOOD. Wzięło w niej udział 1300 wystawców z 27 krajów, w tym również 10 firm z Pomorza. Wyjazd naszych wystawców, w ramach Pomorskiego Brokera Eksportowego, zorganizowała Agencja Rozwoju Pomorza. Targi w Dżakarcie to wspaniała okazja do zaprezentowania swojej oferty, gdyż odwiedza je ponad 50 tysięcy osób z krajów takich jak Malezja, Chiny, Singapur, Korea Południowa, Japonia, Australia, Tajlandia.

Pomorski Broker Eksportowy to projekt wspierający aktywność eksportową firm z naszego regionu. Powstał z inicjatywy pomorskich Instytucji Otoczenia Biznesu, i jest projektem partnerskim realizowanym przez Agencję Rozwoju Pomorza, Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza, Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość, Inkubator STARTER, INVESTGDA i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. Z oferty Pomorskiego Brokera Eksportowego mogą korzystać przedsiębiorstwa zainteresowane rozwojem prowadzonej już działalności na rynkach zagranicznych, jak również te, nieposiadające jeszcze  doświadczeń eksportowych.

Styczeń 2020