czerwiec

Video Mapping na bytowskim zamku!

Spektakularne przedstawienie wizualne, składające się ze specjalnie zaprojektowanych wizualizacji i trójwymiarowych animacji będzie można zobaczyć już 9 czerwca o godz. 23:00 na dziedzińcu zamku w Bytowie.

Wyjątkowe widowisko łączące ze sobą muzykę, światło i dźwięk jest częścią akcji „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię”, realizowanej przez COPERNICUS PL Sp. z o.o.

Video mapping rozpocznie się o godzinie 23:00 i wyświetlony zostanie na jednej z fasad bytowskiego zamku od strony dziedzińca. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

- Powiat bytowski należy do obszarów „białych plam”, czyli powiatów o najniższej wykonywalności badań kolonoskopowych. Wierzymy, że wyjątkowa oprawa wizualna i niestandardowe podejście do tematu zachęci mieszkańców do przyjrzenia się bliżej zagadnieniu profilaktyki nowotworowej. – podkreśliła Małgorzata Kondek, koordynator projektu.

Pierwszy video mapping w Bytowie odbył się w zeszłym roku w ramach projektu „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię”. W tym roku tematem przewodnim pokazu będzie profilaktyka raka jelita grubego. W ramach kampanii zaplanowane są trzy tego typu wydarzenia. Pierwsze odbędzie się w Bytowie, pozostałe w Starogardzie Gdańskim oraz Kościerzynie.

Akcja jest częścią projektu pn. „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Celem projektu jest zwiększenie świadomości odnośnie wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań Kolonoskopowych. Rak jelita grubego i odbytu jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem, z czego prawie 60% zachorowań występuje w krajach rozwiniętych. W Polsce liczba zachorowań wynosi ok. 19 000 osób rocznie, liczba zgonów natomiast 11 000, co oznacza, że dziennie z powodu raka jelita grubego umiera 33 Polaków.

Dlatego niezbędna jest edukacja w tym zakresie, szczególnie wśród aktywnie zawodowo kobiet, jak i mężczyzn w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego i w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego. Z badań mogą skorzystać również osoby młodsze, tj. w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego, lub osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny z zespołami genetycznymi.

By skorzystać z darmowych badań, wystarczy zapisać się poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub zadzwonić pod numer 58 727 01 30.

Zapowiedź Video Mappingu na stronie: https://copernicus.gda.pl/aktualnosci/kolejny-video-mapping-na-bytowskim-zamku

Czerwiec 2019