sierpień

Obszar: województwo pomorskie

Nazwa biura: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni

Ważność: od godz. 1100 dnia 2019-08-31 do godz. 1900 dnia 2019-09-01

Przebieg: Prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 30oC do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 18oC do 20oC.

Wszystkie komunikaty oraz ostrzeżenia meteorologiczne dostępne są na stronie internetowej Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej:  imgw.pl w zakładce ”ostrzeżenia”.

Dostępna jest również aplikacja  Regionalny System Ostrzegania TVP S.A. (RSO) na smartfony, która na bieżąco informuje o zagrożeniach, wydanych ostrzeżeniach oraz komunikatach meteorologicznych.

1 stopień: Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

2 stopień: Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

3 stopień: Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza +30oC.

POSTĘPOWANIE PRZED WYSTĄPIENIEM ZAGROŻENIA

• W czasie upałów unikaj długiego przebywania na słońcu, szczególnie w godzinach południowych (10.00 – 15.00); o ile to możliwe, w ciągu dnia staraj się przebywać w cieniu.
  • Unikaj zbytniego nasłonecznienia, używaj środków ochrony przed promieniami słonecznymi.
  • Chroń twarz i głowę poprzez noszenie kapelusza z szerokim rondem lub czapki z daszkiem
    w jasnych kolorach.
  • Ubieraj się w przewiewne rzeczy z naturalnych materiałów (len, bawełna), zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry – lekka odzież o jasnych kolorach odbija promieniowanie słoneczne oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
  • Jeśli przebywasz na zewnątrz – noś przewiewne obuwie; jeśli jesteś w domu – zdejmij kapcie
    i skarpetki – chodź boso chłodzisz organizm poprzez kontakt z chłodna podłogą.
  • Skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać pewność, że twoje lekarstwa nie wzmagają wrażliwości na wysokie temperatury (leki mogą np. zakłócać termoregulację ciała, blokować pocenie
    się powodować niedociśnienie); chroń lekarstwa przed przegrzaniem.
  • Spożywaj zbilansowane, lekkostrawne posiłki; pij duże ilości płynów, najlepiej wzbogacone
    w mikroelementy.
  • Zadbaj o odpowiednią ilość płynów dla twojego dziecka.
  • Unikaj picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru – powodują one odwodnienie organizmu.
  • Ogranicz spożycie napojów alkoholowych – mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspokajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.
  • Unikaj skrajnych temperatur – osoby, które pracują w klimatyzowanych pokojach nie powinny od razu wychodzić na zewnątrz, gdzie panuje upał; również zimny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale może spowodować szok termiczny, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi.
  • Ogranicz nadmierny wysiłek fizyczny.
  • W upalne dni nie zostawiaj w samochodzie dzieci i zwierząt ani materiałów łatwopalnych
    (np. kanistrów z benzyną, butli gazowych).
  • Pamiętaj o zwierzętach – zabezpiecz je przed bezpośrednim nasłonecznieniem, zapewnij nieograniczony dostęp do wody pitnej.
  • Obserwuj reakcję swojego organizmu podczas upałów: drżenie, potliwość, zawroty głowy –
    w przypadku złego samopoczucia zwróć się do lekarza.

UWAGA

Osoby starsze i dzieci są szczególnie narażone na niekorzystny wpływ wysokich temperatur – odwiedzaj je często i regularnie.

SKUTKI UPAŁÓW DLA ZDROWIA

Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu lub nawet życiu.

Przyczyny udaru

Długie spędzanie czasu na słońcu, długie przebywanie w przegrzanym miejscu np. w samochodzie, brak nakrycia głowy przy silnym nasłonecznieniu, zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia.

Objawy udaru

Zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Postępowanie w przypadku udaru cieplnego

• przenieś poszkodowanego w zacienione miejsce.
  • Wezwij Pogotowie Ratunkowe (tel. 112 lub 999), jeśli zauważysz objawy takie jak:
    • gorączka,
    • obrzęki stóp i okolicy kostek,
    • utrata przytomności,
    • skurcze mięśni.
    • Do czasu przyjazdu zespołu Pogotowia Ratunkowego zaleć:
      • odpoczynek,
      • uniesienie obrzękniętych kończyn,
      • ochładzanie ciała (głównie kark, pachy, pachwiny),
      • nawadnianie doustne (dotyczy osób przytomnych).

TELEFONY ALARMOWE

Ogólny numer alarmowy 112

Bytów, ul. Styp-Rekowskiego 2
tel. 997 lub (059) 822 83-00 (dyżurka), (059) 822 84-90 (sekretariat)