Aktualności

czerwiec
17
2019

Szczepionki przeciwko pneumokokom dla seniorów

Szczepionki przeciwko pneumokokom dla seniorów

Seniorzy z powiatu bytowskiego będą mogli, już po raz drugi, skorzystać z bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom. 13 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego Starosta Bytowski – Leszek Waszkiewicz i Wicestarosta – Roman Ramion podpisali porozumienie o współfinansowaniu programu szczepień ochronnych dla osób powyżej 65 roku życia. W programie bierze udział 15 powiatów z regionu.

Dlaczego 65 plus?

Osoby powyżej 65. roku życia, które dodatkowo mają przewlekłe choroby, są szczególnie narażone na zakażenia pneumokokami. A jedyną skuteczną metodę zapobiegania chorobom stanowią szczepienia ochronne. Dlatego też pomorski samorząd w budżecie województwa przeznaczył 530 tys. zł na ten cel. Pieniądze będą wydane m.in. na szczepienia, edukację pacjentów oraz promocję programu. Natomiast powiaty dofinansowują program w wysokości 50 proc. kosztów szczepień. Powiat Bytowski przeznaczył na ten cel 12 tys. zł.

–  Drugi już raz, tym razem wspólnie z 15 powiatami, dofinansowujemy program zdrowotny, który jest dedykowany seniorom. To element realizacji polityki senioralnej oraz zdrowotnej, w którą zaangażowany jest samorząd województwa – mówiła członek Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. Zaznaczyła, że szczepienia mają dwa wymiary. W pierwszym chodzi o profilaktykę chorób wywołanych przez pneumokoki. Drugim zaś jest działalność edukacyjna i uświadomienie mieszkańcom województwa istniejących zagrożeń. Bardzo nas cieszy, że w 2018 r. z tych szczepień ochronnych skorzystało prawie 95 proc. osób uprawnionych. Oznacza to, że program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

Czym są pneumokoki?

Pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Część z nich wywołana jest głównie przez pneumokoki. Inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne (śluzówkowe, niewymagające hospitalizacji) jak: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne (wymagające hospitalizacji) np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica). Natomiast pośrodku jest zapalenie płuc.

Jest lepiej, ale nie idealnie

Największą zapadalność na inwazyjne zachorowania pneumokokowe w 2018 r. stwierdzono w województwie zachodniopomorskim, pomorskim i lubuskim. Co roku z jej powodu umiera nawet kilka milionów osób na świecie. Jak informowała Aneta Bardoń-Błaszkowska, kierownik Oddziału Przeciwepidemiologicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, województwo pomorskie przez wiele lat było na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na inwazyjną chorobę pneumokokową w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.  – W 2018 r. większą zapadalność stwierdzono w województwie zachodniopomorskim, niemniej jednak w naszym regionie zapadalność na 100 tys. osób była dwukrotnie większa niż średnia zapadalność w Polsce. Największą zapadalność w 2018 r. stwierdzono w Gdyni oraz powiatach bytowskim i kwidzyńskim. Od lat utrzymuje się też wysoki wskaźnik śmiertelności, zwłaszcza w grupie seniorów – dodała Bardoń-Błaszkowska.

 

 

 
 

Kalendarz Imprez

Październik 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Najbliższe wydarzenia

wszystkie wydarzenia

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Bytowie

77-100 Bytów
ul. Ks. dr. B. Domańskiego 2

tel:  (59) 822 80 00
fax: (59) 822 80 01

starostwo@powiatbytowski.pl

    wszystkie kontakty

System kolejkowy

Sprawdź status kolejki w systemie kolejkowym Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Bytowie

http://www.webqms2.pl/spbytow/


Godziny pracy

Poniedziałek            7:30 - 15:30
Wtorek            7:30 - 15:30
Środa            7:30 - 15:30
Czwartek            7:30 - 15:30
Piątek            7:30 - 15:30

Badanie Satysfakcji Klientów

Gminy Powiatu

Placówki Oświatowe

Jednostki Organizacyjne

Powiatowy Urząd Pracy

www.bytow.praca.gov.pl/


Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
www.pcprbytow.pl/

Zarząd Dróg Powiatowych
www.bip.zdpbytow.pomorskie.pl

Służby, inspekcje, straże

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
www.strazbytow.powiat.pl

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
www.bip.bytow.gda.winb.gov.pl/

Komenda Powiatowa Policji
www.bytow.policja.gov.pl

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna
www.pssebytow.bip.gov.pl

Powiatowy Inspektorat Weterynarii
www.bip.piwbytow.pl 

Spółki Prawa Handlowego

Szpital Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o
www.szpital-bytow.com.pl

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Bytowie S.A.
http://www.pksbytow.pl