marzec

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Bytowie, wspólnie ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi”, już po raz czwarty zapraszają na obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, które odbędą się 30 marca 2019 (sobota) w budynku SOSW w Bytowie przy ul. Styp-Rekowskiego 2a.

W tym dniu od godziny 9:00 zaplanowaliśmy spotkania informacyjne i wykłady dla rodziców, opiekunów, nauczycieli i terapeutów, a także atrakcje dla dzieci pod okiem specjalistów. Do współpracy zaprosiliśmy terapeutów z wieloletnim stażem i doświadczeniem w pracy z dziećmi i dorosłymi z autyzmem. Osoby zainteresowane będą też miały możliwość uzyskania bezpłatnych porad, między innymi u logopedy, psychologa, terapeuty behawioralnego, terapeuty biofeedback czy terapeuty z zakresu komunikacji alternatywnej. Wstęp na wszystkie wykłady i warsztaty jest bezpłatny, nie jest wymagana rejestracja. Zapewniamy profesjonalną opiekę i zabawę dla dzieci pod okiem specjalistów. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu 598222589.

Podczas obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu będzie możliwość zakupu książek z Grupy Wydawniczej „Harmonia”.

Wykłady poprowadzą:

1. „Problemy wzrokowe u dzieci ze spektrum autyzmu.”
Mgr Małgorzata Orkisz - optometrysta
Prelegentka ukończyła kierunek Optometria na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w 2011 roku. Stale poszerza wiedzę i pogłębia doświadczenie, żeby jak najlepiej pomagać pacjentom mającym problemy ze wzrokiem. Uczestniczy w wielu konferencjach optometrycznych i szkoleniach z zakresu terapii wzrokowej. Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki. Zajmuje się badaniem oraz ćwiczeniem wzroku, a także wieloma problemami wzrokowymi takimi jak niedowidzenie, zez czy podwójne widzenie. Diagnozuje funkcje wzrokowe i określa:
- czy praca wzroku nadmiernie obciąża koncentrację?
- czy można poprawić funkcjonowanie wzroku?
- jak problemy wzrokowe utrudniają naukę oraz pracę?
- co można zrobić, aby usprawnić wzrok i zmniejszyć dyskomfort?

2. „Ja, czyli kto? Tożsamość osoby z autyzmem.”
Maciej Pawlus z Rodziną
Prelegentami będą Maciej Pawlus - student fizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego ze zdiagnozowanym ASD oraz jego Rodzina. Wystąpienie dotyczyć będzie najlepszych strategii uczenia umiejętności społecznych osób z ASD - od dziecka do dorosłości.

3. „Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń autystycznych” - wykład z elementami warsztatowymi
Mgr Sonia Knozowska – surdologopeda, neurologopeda
Prelegentka jest absolwentką filologii Uniwersytetu Śląskiego, logopedą, surdologopedą, neurologopedą. Ukończyła kurs szkoleniowy Metody Tomatisa, kurs I stopnia Integracji Sensorycznej, warsztaty logorytmiczne; uczestniczy w szkoleniach dotyczących pracy z dziećmi z zaburzeniami rozwojowymi. Od 2011 roku pracuje Metodą Krakowską.

Impreza organizowana jest przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.

Kwiecień 2019