marzec

Senior poznaje swoje prawa

Seniorzy niechętnie składają reklamację, rzadko walczą o swoje prawa i wierzą w zapewnienia sprzedawcy – niestety ich zaufanie wykorzystują nieuczciwi przedsiębiorcy. Aby Seniorzy stali się bardziej świadomymi konsumentami, w dniu 28 marca br. w Bibliotece Miejskiej w Bytowie  w ramach cyklu „Kreatywne czwartki”, odbyło się spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów w Bytowie – Izabelą Metel.

Podczas spotkania Rzecznik Konsumentów przestrzegała Seniorów przed handlowcami, którzy powszechne podszywają się pod sprzedawcę prądu, dotychczasowego operatora telekomunikacyjnego, czy wprowadzają w błąd, co do leczniczych właściwości produktów. Najczęściej powtarzające się nieuczciwe działania to nakłanianie osób starszych do zakupu drogich zestawów garnków, koców czy urządzeń paramedycznych. Produkty te z reguły sprzedawane są po drastycznie zawyżonych cenach lub są pozbawione właściwości opisywanych w czasie sprzedaży. Dodatkowo przedsiębiorcy, aby zachęcić do kupna, w trakcie składania ofert akcentują zły stan zdrowia uczestników pokazów.

Rzecznik podczas spotkania wskazywała również na uprawnienia reklamacyjne kupujących, czy konieczność zastrzegania dokumentów zagubionych lub skradzionych.

Rzecznik przypomina Seniorom:

• Masz prawo powiedzieć „nie”. Uważaj, gdy odbierasz telefon z gazowni, elektrowni, telekomunikacji, a konsultant twierdzi, że ma lepszą ofertę. Odłóż słuchawkę i zadzwoń do swojego dotychczasowego sprzedawcy prądu, gazu lub operatora. Upewnij się, że rzeczywiście wprowadza lepsze stawki.
  • Idziesz na pokaz, aby odebrać „nagrodę”? Uważaj: zostaw dowód i odcinek emerytury w domu, w przeciwnym razie sprzedawca „pomoże” tobie zaciągnąć kredyt na produkty, których nie potrzebujesz. Zaproszenie na „bezpłatne badania”, „odbiór nagrody”, „pokaz kulinarny”, może oznaczać sprzedaż kosztownych produktów. Nie daj się zmanipulować.
  • Masz 14 dni na to, aby odstąpić od umowy, którą zawarłeś na pokazie.
  • W przypadku wątpliwości skontaktuj się z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów.

Lipiec 2019