lipiec
2018

Projekt pn. „Zrównoważone, edukacyjne i turystyczne udostępnienie unikatowych w skali kraju jezior lobeliowych na terenie gminy Borzytuchom

Gmina Borzytuchom jako Lider projektu, w partnerstwie z Powiatem Bytowskim realizuje projekt pn. „Zrównoważone, edukacyjne i turystyczne udostępnienie unikatowych w skali kraju jezior lobeliowych na terenie gminy Borzytuchom” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 11 „Środowisko”, Działania 11.4 „Ochrona różnorodności biologicznej”.

Całkowita wartość projektu: 1 447 842,08

Kwota dofinansowania UE: 1 230 665,74

Okres realizacji projektu:  do końca listopada 2018r.

Umowa o dofinansowanie Projektu nr RPPM.11.04.00-22-0008/17-00 zawarta dnia 05 stycznia 2018 r.

Celem przedsięwzięcia jest zabezpieczenie zasobów i walorów przyrodniczych poprzez ukierunkowanie ruchu turystycznego i rekreacyjnego oraz zmniejszenie presji turystycznej na obszar sieci Natura 2000 "Dolina Słupi" PLB 220002, którego powierzchnia w granicach gminy Borzytuchom wynosi 4400,2 ha. Pozwoli to w sposób przemyślany i zgodny z ochroną przyrody na udostępnienie unikatowych w skali Europy jezior lobeliowych zlokalizowanych na terenie gminy Borzytuchom.

Priorytetem mają być działania skierowane na czynną ochronę przyrody, mające na celu poprawę stanu cennych gatunków i siedlisk przyrodniczych oraz zabezpieczenie przed utratą zasobów różnorodności biologicznej.
Produktem projektu będzie nowy, spójny szlak turystyczny o długości 2,98 km na obszarze Gminy Borzytuchom rozpoczynający się przy budynku Gminnej Biblioteki i Ośrodka Kultury w Borzytuchomiu, prowadzący przez skrzyżowanie z drogą powiatową Borzytuchom – Krosnowo, wiodący aż do parkingu leśnego przy jeziorze Moczydło oraz Krosnowskim (jeziora lobeliowe). Obszary, przez które przebiega szlak stanowią obszar cenny przyrodniczo, w tym obszar sieci Natura 2000.
Ponadto, parking leśny pomiędzy ww. jeziorami lobeliowymi, zagospodarowany zostanie na miejsce wypoczynku przy użyciu elementów małej architektury (kosze na śmieci, ławki, stojaki na rowery, zestaw biesiadny) oraz dzięki instalacji altany.
Ze względu na skalę projektu oraz komplementarny zakres, należy wyróżnić podstawowe funkcje jakie planowany szlak będzie spełniać:
- funkcję komunikacyjną,
- funkcję przyrodniczą – będzie prowadzić wśród naturalnych kompleksów zielenie,
- funkcję rekreacyjną – związaną z aktywnym korzystaniem ze szlaku (przejażdżki rowerowe, bieganie itp.)
- funkcję edukacyjną – na szlaku pojawią się tablice informacyjne, udostępniane będą wiadomości o florze i faunie, która występuje ścieżce,
- zapewnienie odpoczynku – dzięki parkingowi, małej infrastrukturze będzie to miejsce spokoju i wytchnienia od codziennych spraw.

Projekt przewiduje, że Gmina Borzytuchom w partnerstwie z Powiatem Bytowskim wybuduje 2,98 km nowej ścieżki pieszo-rowerowej i rowerowej o nawierzchni asfaltowej zlokalizowanej w pobliżu jezior lobeliowych (jez. Moczydło, jez. Krosnowskie) oraz jez. Dużego w Borzytuchomiu.

Ścieżka edukacyjna będzie miała swój początek przy budynku GBiOK w Borzytuchomiu a zakończy się przy parkingu leśnym przy jeziorze Moczydło w Borzytuchomiu. Pierwszy odcinek będzie zlokalizowany w ul. Czterdziestolecia na długości ok. 190 m. Przy ścieżce znajduje się skwer przy którym zostanie ustawiona tablica interaktywna zewnętrzna z mapą ścieżki dydaktycznej oraz informacjami dotyczącymi istniejących form ochrony przyrody w regionie.

Kolejne odcinki ścieżki pieszo-rowerowej, które wykonane będą przez Gminę Borzytuchom zaczynają się od końca ulicy Jeziornej oraz od Zespołu Szkół w Borzytuchomiu łącząc się ze sobą w pasie drogi powiatowej Borzytuchom - Krosnowo.

Powiat Bytowski w ramach partnerstwa wykona ścieżkę rowerową o długości ok. 1,06 km w pasie ww. drogi powiatowej, która kończyć się będzie przy parkingu leśnym przy jeziorze Moczydło. Na terenie parkingu powstanie również miejsce wypoczynku (altana, stół z ławkami, stojaki na rowery, kosze na śmieci). Przy ścieżce zamontowane będą tablice informacyjno - dydaktyczne opisujące bogactwo unikatowych jezior lobeliowych oraz obszarów ochrony Natura 2000 na terenie gminy Borzytuchom.