luty
2020

Praktyki zawodowe uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku

Czas ferii zimowych nie dla wszystkich był okresem wytchnienia. Uczniowie klas drugich i trzecich technikum wywodzący się z wszystkich prowadzonych w szkole kierunków kształcenia zawodowego odbywali w tym czasie dwutygodniowe praktyki w Barcelonie i Walencji w ramach projektu finansowanego z programu Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza-Edukacja-Rozwój. Celem programu był wzrost umiejętności zawodowych i kompetencji językowych uczestników oraz nabycie przez nich poszukiwanych przez pracodawców umiejętności: praca w zespole, komunikatywność, otwartość na wielokulturowość i nowe wyzwania a także samodzielność i przełamywanie stereotypów.

Program praktyk zagranicznych skierowany jest do najlepszych uczniów, wyróżniających się na tle szkoły pod względem zachowania, ocen i frekwencji. Udział w nich jest dla naszych uczniów bezpłatny, w całości finansowany z funduszy Unii Europejskiej. Młodzież ma zagwarantowany: przejazd, zakwaterowanie, bilety na komunikację miejską, ubezpieczenie, wycieczki, kieszonkowe oraz opiekę pedagogiczną.

Uczniowie z klas 2TI, 3TI, 2TOR, 3TOR, 2TU, 3TU, 2TPS otrzymali możliwość zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych na europejskim rynku pracy przebywając w hiszpańskich firmach. Odbywając praktyki zawodowe w instytucjach branżowych, uczniowie poszerzali swoje umiejętności językowe i zarazem zdobywali doświadczenie zawodowe. Ufamy, że dzięki tym praktykom staną się lepszymi fachowcami, lepiej przygotowanymi do wykonywania wybranego zawodu.

Wyjazd młodzieży na praktyki zagraniczne obejmował też poznanie kultury, tradycji, odmiennych zwyczajów i zachowań mieszkańców Barcelony i Walencji. W czasie praktyk zawodowych uczniowie nie tylko poszerzyli wiedzę merytoryczną w swoich zawodach, a także zdobyli umiejętności w dziedzinie organizacji pracy, sprawdzili swoje kompetencje językowe i zasmakowali odrobiny samodzielności.

Luty 2020