październik

Po konferencji FAS

„Dzieci z FASD. Problemy, diagnoza, pomoc” – pod takim tytułem 20 września w Bytowie odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa, która zgromadziła dziesiątki osób z terenu całego województwa pomorskiego. Spotkanie przeprowadzono w ramach wspólnej inicjatywy Starostwa Powiatowego w Bytowie oraz Stowarzyszenia Kobiet na rzecz Kobiet i Rodziny pn. „W ciąży - ani kieliszka. Program profilaktyki uniwersalnej i selektywnej” – projektu finansowanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego.

Konferencję zorganizowano w ramach VI Pomorskich Obchodów Światowego Dnia FAS, z myślą o psychologach i pedagogach, pracownikach ośrodków pomocy społecznej, członkach gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych oraz kuratorach sądowych, a więc tych wszystkich, którzy mogą mieć wpływ na profilaktykę picia alkoholu przez kobiety w ciąży lub pomagają dzieciom.

Zaprezentowano tematy związane ze skutkami picia alkoholu przez kobiety w ciąży; począwszy od wpływu alkoholu na rozwój prenatalny człowieka, poprzez diagnozowanie płodowego zespołu alkoholowego i wynikających z niego problemów psychofizycznych, aż po zagadnienia dotyczące interdyscyplinarnej pomocy dzieciom z FAS.

O tym wszystkim opowiadały w czasie spotkania specjalistki ze Szczecina i Gdańska:

- mgr Ewa Redmer, pedagog, terapeuta programu terapeutyczno-edukacyjnego „FAStryga”,
- mgr Agnieszka Hartung, pedagog, terapeuta programu terapeutyczno-edukacyjnego „FAStryga”,
- mgr Monika Guzicka, terapeuta programu terapeutyczno-edukacyjnego „FAStryga”,
- mgr Ewa Olewicz, Psycholog kliniczny, logopeda.

Kolejnego dnia, w ramach projektu przeprowadzono również warsztaty pogłębiające wiedzę na temat FASD, w których uczestniczyło kilkadziesiąt osób prowadzących rodziny zastępcze, pracownicy placówek opiekuńczo-wychowawczych, lekarze, pielęgniarki i położne, pedagodzy, psychologowie i asystenci rodziny.

Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa przyczyni się do zwiększenia świadomości społecznej dotyczącej skutków spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży i będzie początkiem szerszych działań różnych służb w tym zakresie.

Październik 2019