lipiec

Piękna Wieś 2018 w Powiecie Bytowskim

W dniu 29 czerwca 2018 r. rozstrzygnięty został powiatowy etap konkursu  „ Piękna Wieś Pomorska 2018”.

Konkurs podzielony jest na dwie kategorie: „Wieś” oraz „Zagroda”. Jego ideą jest ochrona i poprawa wartości krajobrazu przyrodniczego oraz kulturowego pomorskich wsi i jakości życia na wsi, a także podniesienie atrakcyjności wypoczynkowej obszarów wiejskich, aktywizacja i integracja społeczności lokalnej.

Komisja konkursowa powołana zarządzeniem nr 34/2018 Starosty Bytowskiego z dnia 27 czerwca 2018 roku, dokonała przeglądu zgłoszonych zagród i wsi  wytypowanych przez urzędy gmin do udziału w konkursie.

Do konkursu na szczeblu powiatowym w kategorii „Zagroda” zgłoszono jedną zagrodę, tj. zagroda Państwa Sylwii i Jana Kamińskich z Zapcenia.  W kategorii „Wieś” zgłoszono trzy wsie, tj. Sominy, gmina Studzienice, Nożyno, gmina Czarna Dąbrówka, Łąkie, gmina Lipnica.

W kategorii „Zagroda” przyznano Państwu Sylwii I Janowi Kamińskim z Zapcenia wyróżnienie.

Właściciele zagrody prowadzą gospodarstwo rolne, zajmują się hodowlą bydła mlecznego oraz uprawą zbóż. Zagroda Państwa Kamińskich charakteryzuje się połączeniem nowoczesności                              z elementami tradycji, m.in. wykorzystanie odrestaurowanego drewna oraz zagospodarowanie kamieni w części rekreacyjnej zagrody. Właściciele korzystają z odnawialnych źródeł energii . Na terenie posesji znajduje się zadbany budynek mieszkalny oraz wyremontowane budynki gospodarcze.

W kategorii „ Wieś” dla zgłoszonych wsi przyznano wyróżnienia.

Każda z konkursowych wsi ma swój urok. Wioski są zadbane, wokół domostw panuje ład i porządek. Każda z miejscowości posiada miejsce spotkań, zarówno sale jak i tereny rekreacyjne oraz place zabaw dla dzieci. Mieszkańcy dbają o stan środowiska  przyrodniczego, rozpowszechniają elementy tradycji oraz chętnie angażują się w organizację wszelkich cyklicznych imprez, tj. dzień dziecka, dzień kobiet, dzień babci i dziadka, mikołajki oraz różne festyny i imprezy. Dzięki ścisłej współpracy mieszkańców udaje się realizować we wsiach szereg projektów mających na celu zarówno poprawę warunków życia na wsi jak również większą integrację lokalnej społeczności.

Starostwo Powiatowe w Bytowie dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie „Piękna Wieś 2018” oraz zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.