2018

Nowa ustawa – informacja dla użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe

Starosta Bytowski wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej informuje, iż w dniu 5 października 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. z 2018 r. poz. 1716). Zgodnie z art. 1 tej ustawy z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe (budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne lub tymi budynkami wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami lub urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych) przekształca się w prawo własności tych gruntów. Przepisy w/w ustawy stanowią, że z tytułu przekształcenia nowy właściciel gruntu ponosi na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu opłatę, która jest wnoszona przez okres 20 lat, licząc od dnia przekształcenia lub może być uiszczona jednorazowo. Opłata równa jest wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego (x 20 lat).

W przypadku wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa, osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym przysługuje bonifikata od tej opłaty. Największa wysokość bonifikaty przysługuje w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie (2019 r.) i wynosi 60 % wysokości opłaty. Biorąc pod uwagę taki stan prawny, najkorzystniej dla osób fizycznych lub spółdzielni mieszkaniowych, których w/w przekształcenie dotyczy jest wniesienie opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami pokój 225 tel. 59 822 88 18

Transmisja obrad

Grudzień 2018