Na finał do Warszawy

Grażyna Kowalik z Bytowa znalazła się wśród 14 laureatów wojewódzkich eliminacji II Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej “Obywatel Senior”. To być może nie koniec sukcesów bytowianki, bo w grudniu, wraz z pozostałymi reprezentantami województwa pomorskiego, będzie walczyła o finał w Warszawie.

"Obywatel Senior” to Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej przeznaczona dla osób, które ukończyły 60. rok życia. Druga, tegoroczna edycja olimpiady, otrzymała imię Pawła Adamowicza.

9 listopada br. w Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 w Gdańsku, odbyły się wojewódzkie eliminacje olimpiady. Udział w wydarzeniu wzięło wtedy stu seniorów. Wśród trzydziestu testowych pytań pojawiły się zagadnienia związane m.in. z Pawłem Adamowiczem, trójpodziałem władzy, systemem wyborczym, a nawet Zimną Wojną. Najlepsi z najlepszych, czyli ci, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów, będą reprezentować województwo pomorskie podczas ogólnopolskiego finału olimpiady, który odbędzie się 10 grudnia br. w Warszawie. Nazwiska tych osób poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 20 listopada w auli Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Wśród nich znalazła się Grażyna Kowalik z Bytowa, laureatka pierwszego miejsca naszych gminnych eliminacji. Z ostatniego etapu olimpiady ponownie zostanie wyłonionych dziesięciu laureatów, którzy w nagrodę pojadą na trzydniową wycieczkę do Brukseli.

Podczas uroczystej gali podziękowano także wszystkim organizatorom poszczególnych szczebli eliminacji. Podziękowania otrzymali m.in. Leszek Waszkiewicz, Starosta Powiatu Bytowskiego, Ryszard Sylka, Burmistrz Bytowa oraz Jacek Prądziński, koordynator gminnych eliminacji.  Głównym organizatorem olimpiady jest Fundacja Barbary Średniawy, przy współpracy z Delegaturą Pomorską Obywatelskiego Parlamentu Seniorów i Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. Patronat honorowy nad olimpiadą sprawuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Olimpiada jest współfinansowana ze środków województwa pomorskiego.

Źródło: Biblioteka Miejska w Bytowie

Grudzień 2019