maj

Mniej środków na usuwanie wyrobów zawierających azbest

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, ogłosił nabór wniosków do tegorocznej edycji konkursu pod nazwą „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego”.

Jak informuje Fundusz, ze względu na brak zaangażowania w tym roku środków finansowych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, budżet konkursu został zmniejszony do 400 000 zł. Ponadto Zarząd Funduszu zdecydował o zmniejszeniu poziomu dofinansowania do 70% oraz obniżeniu współczynników efektywności kosztowej:

- z 800 do 600 zł/tonę odpadu zawierającego azbest, w przypadku zadania dotyczącego: demontażu, transportu i unieszkodliwienia odpadu oraz

- z 400 do 300 zł/tonę odpadu zawierającego azbest, w przypadku zadania dotyczącego: transportu i unieszkodliwienia odpadu;

Jednocześnie Fundusz zastrzega, że rzeczywisty poziom dofinansowania zadań po rozstrzygnięciu konkursu może wynieść mniej niż 70% kosztów kwalifikowanych zadania.

Zarząd Powiatu Bytowskiego podjął decyzję o zgłoszeniu zadania konkursowego pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu powiatu bytowskiego - edycja 2018”. Zgodnie z warunkami konkursu, wniosek zostanie złożony do WFOŚiGW w Gdańsku w terminie do 8 czerwca 2018 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 20 lipca 2018 r. a jego wyniki mają zostać opublikowane przez Fundusz w terminie do 27 lipca 2018 r.

W wyniku naboru przeprowadzonego przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa przyjęto wnioski od właścicieli budynków i nieruchomości, które dotyczą usunięcia wyrobów i odpadów zawierających azbest ze 160 budynków i miejsc magazynowania, o łącznej masie około 410 ton i powierzchni 30 400 m2. Szacunkowy koszt zadania przekracza 190 000 zł.

Procentowy udział w kosztach realizacji zadania po stronie właścicieli budynków i miejsc magazynowania, znany będzie po opublikowaniu wyników konkursu przez WFOŚiGW w Gdańsku. Biorąc pod uwagę tegoroczne warunki konkursu, udział właścicieli w kosztach zadania może być wyższy niż 10%.

Dodatkowe informacje na temat realizacji zadania dostępne są na stronie www.powiatbytowski.pl w zakładce: pozostałe informacje / usuwanie azbestu / aktualności, oraz w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Bytowie - tel. 59 822 80 08.

Bezpośredni link:

Sierpień 2018