maj

Maszerują Strzelcy, maszerują!!!

Uczniowie klas mundurowych ZSP w Bytowie nie zwalniają tempa. A wszystko to zasługa współpracy, która została podjęta już we wrześniu 2018 roku z płk. Markiem Olczykiem – Komendantem Strzeleckiej Obrony Wybrzeża, które jest z kolei wydzielonym oddziałem Szydłowskiego Towarzystwa Strzeleckiego. Dzięki tej symbiozie kilkunastu uczniów, którzy są już członkami STS, czyli są po prostu Strzelcami (nawiązanie do Strzelców z czasów II RP - ich założycielem i niedoścignionym wzorem jest Marszałek Józef Piłsudski) uczestniczyło w kilkudniowych wyjazdach m.in.: na Półwyspie Helskim, Górnej Grupie (udział w międzynarodowych ćwiczeniach Anakonda), Szydłowie (województwo świętokrzyskie), Starej Kiszewie. Poza tym wielokrotnie na małej sali gimnastycznej ZSP odbywały się dwudniowe szkolenia, które np. zaowocowały pokazem musztry na Targach Edukacji i Pracy w ZSEU w Bytowie.

Poniżej zapis realizacji z ostatniego wyjazdu.

„Tym razem pokusiliśmy się o dwudniowy wypad do Uniecka (mazowieckie). Właśnie tam od niespełna roku istnieje Jednostka Strzelecka 1863 Unieck, która nawiązuje do walk powstańców styczniowych walczących w północnej części Mazowsza sprzed ponad 150 lat. Z Komendantem z Uniecka, mł. insp. Arturem Zybałą poznaliśmy się w Szydłowie podczas cyklu styczniowych szkoleń i wtedy narodziła się idea ściślejszej współpracy pomiędzy Strzelcami z Bytowa i Uniecka. Okazją, by zacieśnić kontakty okazały się manewry Strzelców Związku Strzeleckiego oraz szkół mundurowych o profilu policyjnym, odbywające się w dniach 23-25 maja w Uniecku (gm. Raciąż, powiat płoński).

Wszystko odbyło się w ramach obchodów 100-lecia powołania Policji Państwowej.

W czwartek Strzelcy z Uniecka na terenie OSP Unieck wybudowali obóz. Z wojskowych peleryn i masztu powstały dwuosobowe namioty tzw. pałatki. W piątek odbyły się główne uroczystości, w których oprócz przybyłych jednostek i klas mundurowych wzięli udział przedstawiciele policji, władz samorządowych z gminy Raciąż i powiatu płońskiego oraz szkoły z Uniecka.

Uroczystość rozpoczęła się mszą w kościele św. Jakuba Apostoła, w intencji policji, której przewodniczył kapelan Strzelców ks. Piotr Orliński, a następnie zgromadzone jednostki przemaszerowały ulicami Uniecka, wręczono legitymacje strzeleckie nowym Strzelcom, a na cmentarzu zostały złożone kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem powstańców styczniowych.

Punktem kulminacyjnym w tym dniu był marsz kondycyjny Strzelców i klas mundurowych (łącznie ok. 100 osób). W marszu udział wzięli: Strzelcy Jednostki Strzeleckiej 1863 Unieck, 14 uczniów dwóch klas mundurowych z Bytowa (przede wszystkim z 1 klasy), klasy mundurowe z Płońska i Czerwińska oraz Związek Piłsudczyków, oddział Ciechanów.

Piechurzy pokonali 13 kilometrów, a marsz prowadził z Uniecka do miejscowości Grzybowo przez Kocięcin Brodowy i zakończył się na terenie remizy OSP Unieck, a miał na celu wyćwiczenie wśród młodzieży klas mundurowych i Strzelców umiejętności patrolowania przedpola w czasie idącej kolumny, również zamykania kolumny, czyli jej zabezpieczania. Podczas marszu doszło do zasadzki i ostrzału uczestników marszu, ale wszystko dobrze się zakończyło.

Po marszu była przerwa na posiłek i odpoczynek, a w godzinach popołudniowych zorganizowano pokazy umiejętności strzeleckich, które przygotował Związek Piłsudczyków oddział Ciechanów i Strzelcy z Uniecka oraz Bytowa. Dzień zakończył się ogniskiem i nauką tańców: tanga, jive’a czy belgijki. Było zabawnie. W sobotę, 25 maja, zorganizowane zostały szkolenia Jednostki Strzeleckiej 1863 Unieck: posługiwania się bronią, wymiany magazynka w czasie odstrzału, szturmowania budynku, pierwszej pomocy oraz elementy musztry. Poza tym fantastyczny pokaz samoobrony, obezwładniania przy użyciu siły fizycznej, kajdanek, czy tonfy dał Piotr Jaszczur, nauczyciel i policjant Komendy Powiatowej w Płońsku. Co ciekawe, ostatnie szkolenia z różnym form natarcia i postaw strzeleckich dla młodszych kolegów i koleżanek z Uniecka przeprowadzili Strzelcy z… Bytowa.

To była dla nas bardzo pożyteczna lekcja. Oprócz poszerzania wiedzy i podwyższania umiejętności typowych dla służb mundurowych, po raz kolejny uczestniczyliśmy w patriotycznych uroczystościach, które maja budować pamięć historyczną, kształtować postawy obywatelskie i tworzyć tożsamość narodową. Kontakt z innymi pasjonatami takiej formy spędzania czasu buduje relacje interpersonalne. To świetna forma wymiany doświadczeń i pole do nawiązania kolejnych pozytywnych stosunków. Oprócz tego mieliśmy możliwość spotkania ze świetnymi fachowcami, m.in. z żołnierzem, który było parokrotnie na misji stabilizacyjnej w Afganistanie, czy policjantem pracującym w Wydziale Narkotykowym Komendy Powiatowej w Płońsku. Ich doświadczenie i wielka mądrość życiowa zaimponowały wszystkim uczestnikom tego naszego unieckiego wojażu”.

W tym samym czasie 24 maja 3 - osobowa grupa z klasy 1 mundurowej udała się do Słupska, gdzie w Akademii Pomorskiej odbył się wielki finał Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Zakwalifikowało się do niego 14 najlepszych drużyn z całej Polski, m.in. Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Dąbrowy Górniczej, Inowrocławia, Lubina, Kwidzyna czy Chojnic. To wielki prestiż znaleźć się w takim gronie. Uczniowie LO zaprezentowali się bardzo dobrze, a wysokie 7 miejsce zajęła Justyna Stoltmann z ZSP Bytów.

Serdecznie gratulujemy!

Unieck, fot. Ł. Kowalski