październik

Konferencja "Ciąża bez alkoholu - dziecko bez FAS"

Alkoholowy Zespół Płodowy to temat, który w ubiegłym tygodniu przyciągnął dziesiątki osób do sali audytoryjnej I LO w Bytowie. Była to niecodzienna okazja do wysłuchania, zaproszonych przez Starostę Bytowskiego, wysokiej klasy specjalistów z dziedziny medycyny i psychologii.
"Ciąża bez alkoholu - dziecko bez FAS" – pod takim tytułem 26 września w Bytowie odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu "W ciąży - ani kieliszka. Program profilaktyki uniwersalnej i selektywnej FAS. Edycja IV" przygotowanego przez Fundację "Trzeźwość" z Gdyni przy współpracy Starostwa Powiatowego w Bytowie, a dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Konferencję zorganizowano z myślą o pracownikach służby zdrowia, ośrodków pomocy społecznej, członkach gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, psychologach i pedagogach oraz kuratorach sądowych, a więc tych wszystkich, którzy mogą mieć wpływ na profilaktykę picia alkoholu przez kobiety w ciąży lub pomagają dzieciom.

Zaprezentowano tematy związane ze skutkami picia alkoholu przez kobiety w ciąży; począwszy od wpływu alkoholu na rozwój prenatalny człowieka, poprzez diagnozowanie płodowego zespołu alkoholowego i wynikających z niego problemów psychofizycznych, aż po zagadnienia dotyczące interdyscyplinarnej pomocy dzieciom z FAS.

O tym wszystkim mówili w czasie spotkania:

- dr hab. n. far. Marek Wiergowski - specjalista laboratoryjnej toksykologii medycznej z Pracownii Toksykologii Sądowej w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
- dr hab. n. med. Mirosława Cichorek - embriolog, kierownik Zakładu Embriologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
- mgr Ewa Olewicz - psycholog kliniczny, logopeda z Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży,
- Dorota Narloch - pedagog, nauczyciel dyplomowany,
- lek. med. Grażyna Rymaszewska - psychiatra, inicjatorka Kampanii STOP FAS.

Mamy nadzieję, że spotkanie to przyczyni się do zwiększenia świadomości społecznej dotyczącej skutków spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży i będzie początkiem szerszych działań różnych służb w tym zakresie.

Dla wszystkich zainteresowanych zamieszczamy poniżej materiały z prezentowanych podczas konferencji tematów. Będą one na bieżąco aktualizowane, więc zapraszamy do odwiedzania naszej strony.

Alkoholowy zespół płodowy (ang. fetal alcohol syndrome, FAS) – zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Skutki picia alkoholu w ciąży, nawet niewielkich ilości, są bardzo poważne. Dzieci z FASD są dziećmi niepełnosprawnymi i potrzebują wszechstronnej pomocy. Mają problemy zdrowotne, trudności w nauce, często sprawiają problemy wychowawcze. Jeśli nie mają postawionego prawidłowego rozpoznania, rodzice nierzadko czują się bezradni, nie potrafią pomóc dziecku w jego problemach. W dorosłym życiu mają trudności w kontaktach z ludźmi, trudności w wypełnianiu obowiązków zawodowych, problemy z przestrzeganiem prawa, nierzadko są bezrobotni, często stwierdza się u nich depresję i uzależnienie od alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. Wiele z tych osób całe życie korzysta więc z pomocy medycznej i społecznej.