czerwiec

Ćwiczenie ANAKONDA 16

Informujemy, że w dniu 7-9 czerwca 2016 r. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje krajowe ćwiczenie ANAKONDA 16, w ramach którego w trybie całodobowym odbędą się epizody RENEGADE – SAREX 16/II. Jednym z elementów przedsięwzięcia jest epizod dotyczący naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej. W w/w terminie Ośrodki Dowodzenia i Naprowadzania (ODN) będą emitować sygnały zgodne z trasą przelotu podejrzanego statku.
         Podczas ćwiczeń odbędzie się również trening systemu alarmowania i ostrzegania podczas którego uruchomione zostaną syreny alarmowe. Po odebraniu z radiowej sieci ostrzegania o zagrożeniach z powietrza komunikatu o zagrożeniu na terenie powiatu bytowskiego zostaną włączone syreny alarmowe w trybie „Ogłoszenie alarmu” (modulowany dźwięk syreny w okresie trzech minut) oraz po odebraniu komunikatu o odwołaniu zagrożenia włączenie syren alarmowych w trybie „Odwołania alarmu” (ciągły dźwięk syreny w okresie trzech minut).

W dniach od 6 do 9 czerwca br. w serwisach informacyjnych „Radio Gdańsk” S.A. i Oddział TVP S.A. w Gdańsku uprzedzą społeczeństwo o w/w ćwiczeniu oraz o możliwości uruchomieniu syren alarmowych.

Komunikat o ćwiczeniu będzie również przekazany w Regionalnym Systemie Ostrzegania (RSO).

Wrzesień 2019