czerwiec

Ćwiczenia powiatowych służb i straży „DRUTEX – 2016”

Dnia 30 maja br. na terenie zakładu produkcyjnego „DRUTEX” S.A. odbyło się ćwiczenie zgrywające pracowników zakładu, straży pożarnej, służb medycznych i Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego polegające na organizacji i prowadzeniu działań ratowniczych podczas pożaru substancji chemicznej. W założeniu ćwiczenia zapaleniu uległ chemiczny granulat PCV do produkcji profili okiennych. Po nieudanej próbie opanowania pożaru przy pomocy gaśnicy pożar rozprzestrzenił się.

Na tym etapie pracownicy zakładu wszczęli alarm pożarowy /z powiadomieniem kierownictwa i Państwowej Straży Pożarnej (PSP)/, ewakuowali pracowników, wyłączyli energię elektryczną i rozpoczęli gaszenie przy pomocy wewnętrznej sieci hydrantowej. Kontynuowali działania do przyjazdu jednostek PSP ponosząc jednak pewne straty.

W kolejnym etapie prowadzenie działań ratowniczych przejęli strażacy PSP przy pomocy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). Na miejsce dojechały też powiadomione karetki Zespołu Ratownictwa Medycznego (ZRM) Szpitala Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o, które przystąpiły do segregacji /triage/ i ratowania rannych pracowników wynoszonych z hali zakładowej przez odpowiednio wyposażone zespoły strażaków PSP. Pozostali strażacy PSP i OSP pomagali ZRM i budowali linie i magistrale wodne niezbędne do gaszenia palącej się hali.

W międzyczasie na teren działania dotarł Komendant Powiatowy PSP, który przejął dowodzenie nad działaniami ratowniczymi. Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego analizował sytuację pod kątem zagrożenia skażenia powietrza (analiza składu skażonego powietrza, kierunek przemieszczania się skażonej chmury, powiadamianie poprzez media zagrożonych mieszkańców), dostarczania wyżywienia ratownikom, organizował /w razie potrzeby/ pomoc psychologiczną dla krewnych poszkodowanych oraz współpracował z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w zakresie organizowania niezbędnej pomocy.

Ok. godziny 1715 ćwiczenia zakończono zbiórką uczestników i omówieniem przebiegu ćwiczeń, które przebiegały sprawnie i wniosły wkład w doskonalenie swoich działań przez ratowników, a także potwierdziły ważność współdziałania między kierownictwem i pracownikami zakładu, a służbami ratowniczymi powiatu.
        Na ćwiczeniach obecny był z ramienia władz powiatu Wicestarosta Bytowski Pan Zbigniew Batko. Ćwiczenia obserwował też Burmistrz Bytowa Pan Ryszard Sylka, który w realnych warunkach jako Szef Miejsko – Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego czynnie uczestniczyłby w działaniach ratowniczych. Przyglądał się też ćwiczeniom gospodarz Pan Leszek Gierszewski – Prezes Zarządu „DRUTEX” S.A.

W ćwiczeniu uczestniczyło oraz obsługiwało łącznie ok. 140 osób.

Wrzesień 2019