październik

Bezpłatne szczepionki przeciwko pneumokokom dla pacjentów z pomorskich powiatów

Samorząd województwa pomorskiego i powiaty, już po raz drugi, wspólnie realizują program szczepień przeciw pneumokokom dla osób powyżej 65 roku życia z tzw. grupy ryzyka. Do końca 2019 r. z bezpłatnych szczepień skorzysta 2220 osób.

Realizatorem szczepień w ramach Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka są Szpitale Pomorskie, zaś zadanie finansowane jest przez 15 samorządów powiatowych z Pomorza, w tym również Powiat Bytowski. Program jest współfinansowany przez pomorski samorząd i powiaty bądź miasta na prawach powiatu w wysokości po 50 procent kosztów szczepień. Łączny koszt zaszczepienia 2 220 osób w 2019 r. wyniesie 732 742 zł, w tym środki samorządu województwa pomorskiego 400 121 zł. Powiat Bytowski dofinansował Program w wysokości 12 000 zł.

Kto może się zaszczepić?

Mieszkańcy 65 plus z powiatów bytowskiego, chojnickiego, gdańskiego, kartuskiego, kościerskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, puckiego, słupskiego, tczewskiego, wejherowskiego, sztumskiego oraz miast: Gdynia, Słupsk i Sopot, którzy znajdują się w tzw. grupie ryzyka otrzymają bezpłatne szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom. Ze szczepień skorzystają pacjenci w wieku od 65 roku życia, leczeni z powodu chorób układu oddechowego, zameldowani na terenie poszczególnych powiatów województwa pomorskiego.

W powiecie bytowskim szczepienia będą wykonywane w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Eskulap Sp. Jawna, Adam Potocki, ul. Szkolna 3, 77-140 Kołczygłowy – tel. 505 906 893

Szczepienie i edukacja

Pacjent zgłaszający się na szczepienie będzie zobowiązany do przedstawienia dokumentu tożsamości potwierdzającego miejsce zameldowania oraz zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego przynależność do grupy ryzyka lub inną dokumentację, na podstawie której będzie można udowodnić przynależność do grupy ryzyka. Zaświadczenie lekarskie nie będzie wymagane, jeżeli z dokumentacji medycznej posiadanej przez podmiot wykonujący szczepienie, będzie wynikać przynależność pacjenta do grupy ryzyka.

W ramach realizacji programu będzie też edukacja pacjenta. Każda zaszczepiona osoba otrzyma materiały informacyjne. Aby z programu skorzystała, jak największa liczba uczestników, na terenie przychodni zostaną rozwieszone plakaty informujące o szczepieniach. Ponadto, będzie też kampania medialna w lokalnej prasie oraz rozgłośniach radiowych, a także profil na Facebooku, zachęcający do skorzystania ze szczepień.

Dlaczego to ważne szczepienia?

Jedyną i skuteczną metodę zapobiegania chorobom są szczepienia ochronne. Niestety od kilku lat na Pomorzu notuje się wysoką zapadalność na tę chorobę. W 2018 r. stwierdzono, że najgorsza sytuacja w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców jest w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i lubuskim.

W związku z tak wysoką liczbą zachorowań na pneumokoki samorząd województwa pomorskiego, we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku, podjął decyzję o utworzeniu Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka. Jest to pierwszy partnerski program polityki zdrowotnej realizowany na tak szeroką skalę wspólnie z powiatami z województwa pomorskiego. Uzyskał on ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. W 2018 r. był wprowadzony pilotażowy program, w ramach którego udało się zaszczepić 2 102 osoby z 2 226 planowanych seniorów z 11 powiatów. Daje to wynik około 95 proc. realizacji zadania.

–  W naszym regionie zapadalność na 100 tys. osób była dwukrotnie większa niż średnia zapadalność w Polsce. Największą zapadalność w 2018 r. stwierdzono w Gdyni oraz powiatach bytowskim i kwidzyńskim. Od lat utrzymuje się też wysoki wskaźnik śmiertelności, zwłaszcza w grupie seniorów – mówi Aneta Bardoń-Błaszkowska, kierownik Oddziału Przeciwepidemiologicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Do Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa pomorskiego do 15 września 2019 r. zgłoszono 135 inwazyjnych zachorowań pneumokokowych (w analogicznym okresie 2018 r. – zgłoszono 97 zachorowań). Zapadalność dla województwa od 1 stycznia do 15 września 2019 r. wyniosła 5,8 na 100 tys. (średnia dla Polski w tym okresie 2,6 zachorowań na 100 tys.). Największą zapadalność w 2019 r. stwierdzono w powiatach słupskim (13,2), wejherowskim (9,9), kościerskim (8,3), gdańskim (8), starogardzkim (7,8).

Pełna lista miejsc, gdzie można się zaszczepić wraz z liczbą osób planowanych do wyszczepień w załączeniu oraz na stronie www.szpitalepomorskie.eu (zakładka aktualności)

Październik 2019