styczeń

Bezpłatne badania USG stawów biodrowych u niemowląt

Dzięki dofinansowaniu Powiatu, w ramach projektu nasi najmłodsi mieszkańcy mogą korzystać z bezpłatnych badań USG stawów biodrowy, realizowanych w Poradni Preluksacyjnej mieszczącej się w Przychodni rejonowej przy ul. Westerplatte 1 w Słupsku.

Jest to możliwe dzięki porozumieniu, jakie Powiat Bytowski zawarł z Urzędem Miejskim w Słupsku, realizującym projekt „Zdrowie – Mama i Ja”. Projekt ten dotyczy m.in. wczesnej diagnostyki dysplazji stawów biodrowych u niemowląt, opartej na badaniu klinicznym i dwukrotnym badaniu ultrasonograficznym.

Jest to obecnie podstawowe badanie diagnostyczne, pozwalające na wczesne wykrycie dysplazji  (wrodzonego  wadliwego  ukształtowania)  stawu  biodrowego.  Wrodzona dysplazja biodra występuje u ok. 5% niemowląt, częściej u dziewczynek. Wcześnie wykryta daje możliwość całkowitego wyleczenia  metodami zachowawczymi. Nie wykryta i nie leczona prowadzi do nieodwracalnych zmian w stawie biodrowym, wymagających leczenia operacyjnego. Według nowoczesnych standardów medycznych każde niemowlę powinno mieć wykonane badanie USG stawów biodrowych. Jest ono nieinwazyjne i nieszkodliwe dla dziecka.

Pierwsze badanie powinno być wykonane po ukończeniu przez dziecko 6 tygodnia życia, (maksymalnie do 3 miesiąca życia), a dodatkowe (kontrolne) po ukończeniu 3 miesiąca.

Rejestracji na badania można dokonywać na bieżąco:

- osobiście w Poradni Preluksacyjnej w godzinach od 9.00 do 15.00
- telefoniczne pod numerem: 59 844 76 07 w godzinach od 10.00 do 12.00
- online pod adresem elektronicznym http://spmzoz-slupsk.pl/pl/info/rejestracja-do-poradni-preluksacyjnej.html

Jak wynika z naszego doświadczenia, co roku wzrasta liczba rodziców zainteresowanych wykonaniem badań u swoich dzieci. Od początku naszej współpracy z Urzędem Miejskim w Słupsku przebadano ponad 4,5 tys. dzieci z powiatu bytowskiego. Mali pacjenci objęci są długotrwałą opieką medyczną przez dwóch lekarzy medycyny o specjalności ortopedii i traumatologii narządu ruchu, a ich rodzice mają możliwość nieodpłatnego wypożyczenia sprzętu ortopedycznego do czasu zakupienia własnego, finansowanego przez NFZ.

Serdecznie zachęcamy!

Sierpień 2019