wrzesień

Bezpłatne badania mammograficzne w Kołczygłowach Bytowie i Miastku

Październik, co roku, uznany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi. To najczęściej diagnozowany nowotwór u Kobiet, który stanowi około 20 % wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród Polek.

Obniżeniu wskaźnika umieralności oraz podniesieniu poziomu wiedzy Kobiet na temat profilaktyki raka piersi ma służyć wieloletni Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowany przez Ministerstwo Zdrowia. Niestety na badania w ramach programu zgłasza się co roku niespełna połowa uprawnionych Polek w wieku od 50 do 69 lat. To wiek, w którym są one najbardziej narażone na ryzyko zachorowania. W państwach wysoko rozwiniętych w badania mammograficznych uczestniczy regularnie ponad 70 % uprawnionych Pań.

Zachęcamy wszystkie Panie do systematycznych badań. Mammografia pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych  w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala zaś rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Badanie mammograficzne jest bezpłatne - refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania. Trwa tylko kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich.

Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:

- w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografiiw ramach Programu

- lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 )

Mobilna pracownia mammograficzna (mammobus) będzie stacjonowała w miejscowościach:

- Kołczygłowy – 10 października 2018 przy Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Szkolna 1
Bytów – 11, 12 października 2018 przy sklepie Kaufland, ul. Wybickiego 15
- Miastko – 11, 12 października 2018 na Placu Rekreacyjnym „Kaczy Dołek”, ul. Dworcowa

Rejestracja na badania odbywa się pod nr tel. 58 666 2444 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do piątku oraz wybrane soboty.

Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego na badanie należy przynieść zdjęcie/płytę z poprzednich mammografii.