czerwiec

„Chcemy pokazać światu, że rak to nie wyrok!”

Szanowni Mieszkańcy!

Już w najbliższą niedzielę na bytowskim zamku odbędzie się spotkanie dotyczące profilaktyki chorób nowotworowych, podczas którego będzie można wysłuchać wykładów specjalistów oraz skorzystać z darmowych badań i konsultacji lekarskich.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Marsz białymi plamami – zwiększenie świadomości na temat profilaktyki raka szyjki macicy”, mającego na celu zwiększenie świadomości odnośnie skuteczności i potrzeby wykonywania badań cytologicznych.

Od 22 do 30 czerwca 2018 r. 10 kobiet, którym nie jest obce słowo rak, pokona trasę ok. 200 km ze Słupska do Gdańska przez: Kołczygłowy – Bytów – Sierakowice – Lębork –Luzino – Rumię - Gdynię. W Bytowie 24 czerwca 2018r. w godz. 16.00- 21.00 na Zamku w Bytowie odbędzie się spotkanie profilaktyczne w ramach projektu.

W trakcie spotkania będzie można skorzystać z:

• Wykładów specjalistów ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. dot. profilaktyki przeciwnowotworowej, zwiększające świadomość kobiet w kwestii wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań cytologicznych oraz zachęcające do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych.
  • Darmowych badań i konsultacji specjalistów
  • onkolodzy - badanie piersi,
  • lekarz specjalista chorób wewnętrznych - kwalifikacja na darmowe badania kolonoskopowe,
  • kardiolog - badanie EKG
  • audiolog i foniatra - badanie przesiewowe słuchu
  • radiolog - w zależności od wywiadu lekarskiego: USG tarczycy, wątroby, trzustki, przepustowości żylnej kończyn dolnych,
  • dermatolog - badanie znamion na skórze,
  • dietetyk – analiza masy ciała.
    • Darmowych badań diagnostycznych: pomiar cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar cholesterolu.

Rak szyjki macicy jest obecnie szóstym pod względem zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, a ponieważ choroba jest wykrywana zbyt późno, umieralność jest w naszym kraju o 70 % wyższa niż przeciętna dla krajów UE. Dlatego niezbędna jest edukacja - szczególnie wśród kobiet 25-59 lat, które są aktywne zawodowo oraz kobiet, które nigdy nie skorzystały z takiego badania. Miejscem realizacji tego projektu jest województwo pomorskie, które w szczególny sposób chce angażować mieszkańców tzw. „białych plam”, tj. powiatów o najniższej zgłaszalności na badania profilaktyczne.  Uczestnicy marszu chcą też podkreślać wagę innych badań profilaktycznych oraz dawać nadzieję chorym, którzy już usłyszeli diagnozę.

Marsz jest częścią projektu „Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”, którego beneficjentem jest Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., której właścicielem jest Województwo Pomorskie. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa pomorskiego na lata 2014-2020.

Spotkanie profilaktyczne honorowym patronatem objął Starosta Bytowski.

Serdecznie zapraszamy!

Wrzesień 2018