maj

65 lat Spółdzielni Inwalidów „Metal”

W dniu 6 maja bytowska Spółdzielnia Inwalidów „Metal” obchodziła swoje 65 urodziny. Podczas okolicznościowej uroczystości prezes zarządu Wojciech Witak przedstawił historię firmy oraz plany na przyszłość. Licznie zgromadzeniu goście, z wielu instytucji i bytowskich firm, gratulowali załodze i kierownictwu przetrwania trudnych czasów i dynamicznego rozwoju, jakiego spółdzielnia doświadcza od pewnego czasu. W spotkaniu uczestniczyli też byli szefowie spółdzielni: Gerard Czaja, który prezesem był przez 36 lat oraz Zygmunt Brzozowski, sprawujący swoją funkcję 14 lat. Goście zwiedzili teren zakładu, gdzie na własne oczy zobaczyli nowoczesne maszyny i proces produkcyjny.
Firma zatrudnia około 140 pracowników, w tym blisko 70% to osoby niepełnosprawne. Jest jedynym Zakładem Pracy Chronionej na terenie Gminy Bytów. Posiada przyzakładową przychodnię rehabilitacyjną. Spółdzielnia produkuje wyroby metalowe dla branży okuć budowlanych i meblowych. Jest krajowym potentatem w produkcji zamków wpuszczanych i mosiężnych wkładek bębenkowych. Ich zamki patentowe znajdują się w większości polskich domów. Zakład świadczy również usługi prefabrykacji drobnych detali i małogabarytowych konstrukcji, usługi galwaniczne oraz neutralizacji odpadów chemicznych. Spółdzielnia dysponuje szerokim parkiem maszynowym, w skład którego wchodzą m.in. wykrawarki laserowe, prasy krawędziowe i mimośrodowe, automaty tokarskie.

Październik 2019